Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków (art. 51[2] k.r.o.)

Umowny ustrój wspólności majątkowej (art. 47 - art. 51[2] k.r.o.)

Celem zarówno małżeńskiej wspólności ustawowej jak iwyrównania dorobków jest uwzględnienie przy nakładach małżonków na majątek wypracowany w małżeństwie faktu, że np. może być tak, iż ze względu na interes rodziny jeden z małżonków nie pracuje zawodowo albo tylko w nieznaczny sposób wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe, umożliwiając tym samym drugiemu małżonkowi realizację zawodową i w przypadku zakończenia związku ma prawo do uczestnictwa w osiągniętym z tej działalności zysku. Tym samym oba reżimy prawne dążą do ochrony małżonka słabszego ekonomicznie, różnią się jedynie sposobem realizacji identycznego celu.

Skuteczność roszczenia o wyrównanie dorobku, dochodzona w procesie, jest uzależniona od tego czy majątek małżonka obowiązanego do wyrównania w trakcie małżeństwa przyrósł w większym stopniu niż małżonka występującego z roszczeniem. Terminem ustalania tych wielkości jest data ustania małżeństwa. 

Przedmiotem długu małżonka zobowiązanego do wyrównania dorobku są pieniądze.

Celem wyrównania dorobków nie jest egzekucja z danej rzeczy, lecz uzyskanie środków pieniężnych z całego majątku dłużnika. 

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2016 r., I ACa 463/1515

Standard: 80098 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.