Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo właściwe w sprawach ze stosunków osobistych i majątkowych między małżonkami

Prawo właściwe w sprawach ze stosunków osobistych i majątkowych między małżonkami (art. 51 p.p.m.)

Wyświetl tylko:

Przedmiotem niniejszej sprawy nie jest ustalanie tytułu do prawa rzeczowego na nieruchomości, a podział majątku wspólnego byłych małżonków, a więc statut stosunków majątkowych małżeńskich ustalany jest na podstawie art. 17 prawa prywatnego międzynarodowego z 1965r. lub art. 51 ustawy z 2011r.), nawet jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość (wyrok SN z 24 maja 2013r., V CSK 246/12). Czym innym jest bowiem ustalenie prawa właściwego dla oceny skutków prawnorzeczowych umowy sprzedaży, a czym innym ustalenie prawa właściwego dla podziału majątku byłych małżonków. Rację ma zatem uczestniczka, że art. 24 § 1 i § 2 d.p.p.m.z 1965r. [obecnie art. 41 p.p.m.) odnosi się do prawa rzeczowego i nie rozstrzyga o prawie właściwym dla małżeńskiego ustroju majątkowego.

Do zobowiązań dotyczących majątkowych stosunków małżeńskich nie mają zastosowania regulacje Parlamentu Europejskiego i Rady (WE), Polski i Niemiec nie wiąże także żadna dwustronna umowa regulująca zagadnienia kolizyjnoprawne. W związku z tym nie ulega wątpliwości, że dla ustalenia prawa właściwego koniecznym było odwołanie się do właściwej normy kolizyjnej zawartej w przepisach polskiej ustawy prawo prywatne międzynarodowe

Wyrok SO w Olsztynie  z dnia 1 września 2022 r., IX Ca 1301/21

Standard: 80102 (pełna treść orzeczenia)

Statut stosunków majątkowych małżeńskich obejmuje również podział majątku małżonków w razie ustania małżeństwa wskutek rozwodu, nawet jeśli w skład majątku wspólnego wchodziła nieruchomość.

Wyrok SN z dnia 24 maja 2013 r., V CSK 246/12

Standard: 80106 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 716 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80011

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.