Rodzic; rodzicielstwo
Rodzice; rodzicielstwo
Rodzicielstwo obejmuje macierzyństwo i ojcostwo, a nie dwa macierzyństwa lub dwa ojcostwa.
W polskim porządku prawnym nie jest możliwe uznanie za rodzica osoby tej samej płci co rodzic biologiczny.
Z uzasadnienia uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 2 grudnia 2019 r., II OPS 1/19 wynika, że "Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec. Polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica.
Również na gruncie art. 18 Konstytucji RP wskazuje się zasadnie, że umiejscowienie w art. 18 Konstytucji RP rodzicielstwa po pojęciach małżeństwa, rodziny i macierzyństwa wskazuje na ścisły ich związek. Podobnie jak miało to miejsce w odniesieniu do innych pojęć, o których mowa w powołanym przepisie Konstytucji RP, uzasadnione jest odwołanie się do znaczenia, jakie pojęcie to ma w języku ogólnym. Oznacza ono fakt biologiczny – pochodzenie dziecka od rodziców oraz oparty na tym fakcie łączący te osoby stosunek prawny. Taki stosunek prawny występuje w dwóch postaciach – jako macierzyństwo i jako ojcostwo (por. np. P. Borysiak, w: Konstytucja RP. Komentarz, pod red. M. Safjana i L. Boska, Legalis 2016, komentarz do art. 18, Nb 163).
Wyrok WSA z dnia 20 listopada 2020 r., IV SA/Wa 1618/20
Standard: 79957 (pełna treść orzeczenia)
Przez "rodziców" w polskim porządku prawnym rozumie się ojca i matkę. Zgodnie z art. 61[9] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego matką dziecka jest kobieta, która je urodziła (matka biologiczna).
Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., II OSK 1868/16
Standard: 80057 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 80061