Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zabezpieczenie roszczenia ze skargi pauliańskiej

Skarga pauliańska - zagadnienia procesowe Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych (art. 755 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Osoba, na rzecz której ustanowiono zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej tytułem zabezpieczenia roszczenia określonego w art. 527 § 1 k.c., jest uczestnikiem postępowania egzekucyjnego toczącego się co do tej nieruchomości, na wniosek wierzycieli osoby trzeciej, uprawnionym do zaskarżenia postanowienia o przybiciu naruszającego jego prawa (art. 997 k.p.c.).

Zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ustanowiony w celu zabezpieczenia roszczenia o uznanie czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną wobec wierzyciela służy przede wszystkim zapobiegnięciu konsekwencjom dalszego zbycia lub obciążenia tego składnika majątku (por. art. 756[3] i art. 756[4] k.p.c.), a tym samym zapewnieniu szeroko rozumianej skuteczności wyroku uwzględniającego powództwo pauliańskie. Jako taki stanowi jedną z postaci zabezpieczenia prawa do zaspokojenia z rzeczy, które będzie przysługiwać uprawnionemu na podstawie art. 532 k.c. w razie uwzględnienia powództwa, z którym wystąpił w postępowaniu głównym. Uzyskanie tego rodzaju zabezpieczenia i ujawnienie go w księdze wieczystej powoduje, że uprawnionego należy uznać za osobę, której przysługuje prawo osobiste zabezpieczone na nieruchomości w rozumieniu art. 922 k.p.c., co uzasadnia przyznanie mu statusu uczestnika postępowania egzekucyjnego toczącego się co do tej nieruchomości (por. odpowiednio wyrok SN z dnia 15 czerwca 2007 r., II CSK 97/07

Uchwała SN z dnia 16 czerwca 2021 r., III CZP 60/19

Standard: 53104 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli powód opiera swoje żądanie na art. 527 k.c., co do zasady winien dla uzyskania jego zabezpieczenia uprawdopodobnić przesłanki wymienione w tym przepisie, tj. uprawdopodobnić, że:

1) posiada wierzytelność wobec dłużnika,

2) dłużnik dokonując danej czynności prawnej działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela,

3) w wyniku tej czynności prawnej dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności i

4) osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć – przy czym, stosownie do art. 527 § 3 k.c., jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 3 listopada 2016 roku, I ACz 1864/16

Standard: 5099 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 603 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5100

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55575

Komentarz składa z 43 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49146

Komentarz składa z 256 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55579

Komentarz składa z 114 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57806

Komentarz składa z 160 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55576

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.