Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynności wykonawcze w przestępstwie handlu ludźmi

Handel ludźmi (art. 189a k.k. i art. 115 § 22 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Od dnia 8 września 2010 r., na podstawie art. 189a § 1 k.k. (z odwołaniem się do definicji z art. 115 § 22 k.k.) odpowiedzialności karnej za dopuszczenie się handlu ludźmi dorosłymi podlega zachowanie:

a) w postaci: werbowania, transportu, dostarczania, przekazywania, przechowywania lub przyjmowania osoby,

b) podjęte metodą („z zastosowaniem”): przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą,

c) podjęte w celu wykorzystania takiej osoby (pokrzywdzonej), nawet za jej zgodą, ze wskazaniem przykładowo („w szczególności”) postaci wykorzystania: w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 26 października 2020 r., II AKa 167/20

Standard: 79366 (pełna treść orzeczenia)

Czynność wykonawcza przestępstwa z art. 189a k.k. polega na dopuszczaniu się handlu ludźmi, to jest podjęciu choć jednej czynności, która została określona w definicji handlu ludźmi zawartej w art. 115 § 22 k.k. Zgodnie z tym przepisem za handel ludźmi uznaje się werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem m.in. przemocy lub groźby, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji.

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 27 maja 2019 r., II AKz 279/19

Standard: 79365

Komentarz składa z 124 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79359

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79410

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.