Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dobrowolne naprawienie szkody w całości lub z znacznej części (art. 307 k.k.)

Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu (art. 296 – 309 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Nie sposób mówić o dobrowolności naprawienia szkody w rozumieniu art. 307 k.k., jeżeli do naprawienia szkody doszło poprzez egzekucje komornicze.

Art.307 § 2 k.k. ma charakter fakultatywny („sąd może”). Z gruntu chybionym jest zatem podnoszenie zarzutu obrazy prawa materialnego poprzez niezastosowanie tego przepisu. Zarzut obrazy prawa materialnego byłby zasadny, gdyby sąd nie zastosował przepisu, który miał obowiązek zastosować lub odwrotnie – zastosował przepisu, mimo że nie mógł go zastosować (patrz: wyrok SN z dnia 21 marca 2019 r., V KK 108/18).

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 9 marca 2020 r., II AKa 329/19

Standard: 78942 (pełna treść orzeczenia)

Art. 307 § 1 k.k. ustawodawca przewidział możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary lub nawet odstąpienia od jej wymierzenia w wypadku, gdy sprawca wymienionych w tym przepisie przestępstw, w tym przestępstwa prania brudnych pieniędzy dobrowolnie naprawi szkodę w całości. Doktryna prawa zwraca uwagę na trudności, jakie pojawiają się przy ustaleniu, co właściwie jest szkodą w przypadku tego przestępstwa i jak tę szkodę obliczyć, w sytuacji, gdy art. 299 k.k. nie upoważnia do odwołania się do wysokości szkody spowodowanej przestępstwem bazowym.

W wypadku większości przestępstw szkoda oznacza konkretny uszczerbek majątkowy, ale np. w przypadku lokowania na koncie bankowym korzyści pochodzących z przestępstwa, trudno wskazać, na czym szkoda polega. Sąd Apelacyjny zgadza się jednak z wyrażonym w doktrynie prawa poglądem, zgodnie z którym wszelkie nielegalne środki wprowadzane do legalnego obrotu wyrządzają szkodę w tym obrocie przez destabilizowanie jego normalnego funkcjonowania. Szkoda jest więc równa wartości „pranych” przez sprawcę środków (A. Michalska – Warias w: T. Bojarski (red.) Kodeks karny. Komentarz, wyd. VII LEX nr 10269, E. Pływaczewski (red.): Proceder prania pieniędzy i jego implikacje LEX nr 170295).

Wyrok SA w Białymstoku  z dnia 29 listopada 2017 r., II AKa 181/17

Standard: 78947 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78949

Komentarz składa z 97 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78944

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.