Przechowawca jako osoba zajmująca się sprawami majatkowymi innych osób w rozumieniu art. 308 k.k.
Klauzula odpowiedzialności zastępczej z tytułu zajmowania się sprawami innego podmiotu (art. 308 k.k.) Umowa przechowania (art. 835 k.c.) Zabezpieczenie odebranych przedmiotów; przekazanie rzeczy osobie godnej zaufania (art 228 k.p.k.)
Ten, kto ma jedynie obowiązki w zakresie dbałości o to, aby stan mienia powierzonego nie uległ pogorszeniu, nie może być uważany za zajmującego się sprawami majątkowymi.
Po stronie dozorcy, przechowawcy, któremu przekazano pieczę nad mieniem, brak jest uprawnień i obowiązków do wykorzystania mienia w procesie gospodarowania tak, by zostało powiększone lub wzrosła jego wartość. Uprawnienia przechowawcy nie obejmują możliwości rozporządzenia mieniem. Obowiązany jest przechowywać mienie ze starannością i oddać je na wezwanie uprawnionego organu.
Osoba godna zaufania, której oddano przedmioty na przechowanie w trybie określonym w art. 228 § 1 lub 2 k.p.k., nie należy do kategorii osób wymienionych w art. 308 k.k. (Komentarz Andrzeja Zolla (red.), Kodeks karny. Część szczególna. Tom III.; WK 2016; do art. 300 k.k., teza 20).
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 4 stycznia 2021 r., II AKa 217/19
Standard: 78886 (pełna treść orzeczenia)
Kto ma jedynie obowiązki w zakresie dbałości o to by stan mienia powierzonego nie uległ pogorszeniu, nie może być uważany za zajmującego się cudzymi sprawami majątkowymi. Nie zajmuje się sprawami majątkowymi innej osoby ten, kto nie ma prawa inicjatywy ani prawa samoistnego działania w zakresie jej praw majątkowych.
Postanowienie SN z dnia 27 kwietnia 2001 r., I KZP 7/01
Standard: 78887 (pełna treść orzeczenia)