Zajmowanie się sprawami majątkowymi innej osoby w rozumieniu art. 308 k.k.
Klauzula odpowiedzialności zastępczej z tytułu zajmowania się sprawami innego podmiotu (art. 308 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wskazane w przepisie art. 308 k.k. zajmowanie się sprawami majątkowymi innej osoby, sprowadza się do wszelkich zachowań, opartych na wskazanej w powyższym przepisie podstawie, a polegających na rozstrzyganiu w sprawach majątkowych, współdziałaniu w nich lub wpływaniu na rozstrzygnięcia, a więc na rozporządzaniu mieniem, dokonywaniu czynności prawnych, dotyczących mienia lub spraw majątkowych. Przy czym mogą mieć charakter chociażby jednorazowy.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 14 marca 2017 r., III K 87/14
Standard: 78884 (pełna treść orzeczenia)
Termin „zajmuje się” obejmuje wszelkie zachowania się polegające na rozstrzyganiu w sprawach gospodarczych, w szczególności zaś finansowych, lub współdziałaniu w rozstrzyganiu w tych sprawach albo też wpływaniu na rozstrzygnięcia, chociażby miało to charakter jednorazowy. Zajmowanie się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, objawiać się zatem powinno działaniami stanowczymi i decyzyjnymi. Zwrot „faktycznego wykonywania” obejmuje wszelkie sytuacje, w których określona osoba zajmuje się sprawami gospodarczymi innego podmiotu bez żadnego tytułu prawnego (tak Piotr Kardas, Komentarz do art. 9 Kodeksu Karnego skarbowego, Lex).
Faktyczne zatem zajmowanie się sprawami gospodarczymi innego podmiotu to podejmowanie działań w tej sferze, decyzji, wpływanie na podejmowane decyzje. Są to zatem konkretne zachowania, wynikające z faktu zajmowania się sprawami gospodarczymi. Nie chodzi o działania techniczne, pomocnicze, ale decyzyjne, charakteryzujące się pewną dozą samodzielności.
W orzecznictwie i doktrynie wskazuje się, że osobą prowadzącą sprawy gospodarcze, w szczególności finansowe, może być doradca podatkowy.
Wyrok SR w Wałbrzychu z dnia 23 czerwca 2016 r., II K 1018/15
Standard: 78908 (pełna treść orzeczenia)