Wywieranie bezprawnego wpływu na wynik przetargu w porozumienie z inną osobą (art. 305 § 2 k.k.)
Zmowa przetargowa (art. 305 k.k.)
Warunkiem odpowiedzialności oskarżonego za czyn art. 305 § 2 k.k. nie jest wyrządzenie szkody. Jest to przestępstwo materialne, jego skutkiem jest wywołanie szkody lub realnego zagrożenia jej powstania po stronie pokrzywdzonego.
Dodać należy, że przetargiem publicznym może być również przetarg ograniczony. Przetarg publiczny w rozumieniu art. 305 § 2 k.k. to taki, którego ogłoszenie ma charakter publiczny - jest skierowane do bliżej nieskonkretyzowanego kręgu podmiotów. Chodzi o to, że publiczne ogłoszenie o przetargu kierowane jest do niezindywidualizowanej grupy podmiotów spełniających określone wymagania. Zawężenie owej grupy adresatów, do których kierowane jest ogłoszenie o przetargu, nie eliminuje jego publicznego charakteru.
W błędzie jest obrońca, gdy wywodzi, że odpowiedzialność oskarżonego na podstawie art. 305 § 2 k.k. uwarunkowana jest koniecznością ustalenia, że przypisanych mu zachowań oskarżony dopuścił się w czasie trwania przetargu. Takiego bowiem znamienia przepis art. 305 § 2 k.k. nie zawiera.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2017 r., II AKa 35/17
Standard: 78858 (pełna treść orzeczenia)