Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedmiot ochrony przestępstwa z art. 298 k.k.

Wyłudzenie odszkodowania od ubezpieczyciela (art. 298 k.k.)

Celem przepisu art. 298 k.k. jest ograniczenie zjawiska polegającego na wyłudzeniu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Przy czym ustawodawca dokonał tutaj kryminalizacji zachowań stanowiących swoiste przygotowanie do właściwego wyłudzenia odszkodowania (osiągnięcia przez sprawcę korzyści majątkowej poprzez rozporządzenie majątkiem przez zakład ubezpieczeń). Chodzi tutaj zatem o ochronę przed potencjalną szkodą (zagrożeniem). Tak jak to ma miejsce w odniesieniu do większości typów przestępstw z rozdziału XXXVI rodzajowy przedmiot ochrony w przypadku przestępstwa z art. 298 § 1 k.k. to uczciwy i rzetelny obrót gospodarczy (zob. wyrok SN z dnia 2 kwietnia 2008 r., III KK 473/07).

W komentowanym artykule jako indywidualny przedmiot ochrony widzimy ekonomiczny interes zakładu ubezpieczeń, a w dalszym stopniu rzetelne i sprawne funkcjonowanie zakładów ubezpieczeń, funkcjonalność ubezpieczycieli.

Wyrok SR dla Warszawy Pragi - Północ w Warszawiez dnia 1 grudnia 2017 r., IV K 1145/16

Standard: 78707 (pełna treść orzeczenia)

Czyn sprawcy przestępstwa z art. 298 § 1 k.k. pośrednio godzi w prawidłowe funkcjonowanie obrotu gospodarczego, a bezpośrednio w instytucję ubezpieczenia. 

Wyrok SR w w Wałbrzychu z dnia 26 września 2014 r., III K 792/13

Standard: 78727 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.