Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynna korupcja gospodarcza (art. 296a § 2 k.k.)

Łapownictwo gospodarcze na kierowniczym stanowisku; korupcja (art. 296a k.k.)

Wyświetl tylko:

Czynu określonego w przepisie art. 296a § 2 kk dopuszcza się ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub mającej, z racji zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, istotny wpływ na podejmowanie decyzji związanych z działalnością takiej jednostki.

Artykuł 296a § 2 kk zatem penalizuje zachowanie w postaci czynnej korupcji gospodarczej. Czynność sprawcza w tym przypadku polega na udzieleniu albo obiecaniu udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej wskazanemu podmiotowi sprawczemu w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.

Przestępstwo z art. 296a § 2 kk ma charakter formalny, jego dokonanie nie jest zależne od tego, czy wystąpiły jakiekolwiek skutki, w szczególności czy adresat, który otrzymał korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, zachował się zgodnie z żądaniem sprawcy.

Wyrok SR Gdańsk – Południe w Gdańsku  z dnia 16 sierpnia 2017 r., X K 740/16

Standard: 78615 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo czynnej korupcji gospodarczej określone w art. 296a § 2 k.k. jest przestępstwem powszechnym, tj. jego sprawcą może być każdy podmiot zdolny do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Zachowanie określone w art. 296a § 2 k.k. polega na udzieleniu osobie określonej w § 1 korzyści majątkowej lub osobistej albo złożeniu obietnicy jej udzielenia.

Sposób charakterystyki czynności sprawczej jest w tym przypadku identyczny jak przy przestępstwie łapownictwa czynnego określonego w art. 229 k.k., z tym tylko uzupełnieniem, że ustawodawca wskazuje dodatkowo na związek udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej albo złożenia obietnicy udzielenia takich korzyści zachowaniem osoby pełniącej funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostającej z tą jednostką w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Przy czym chodzi tu o zachowanie mogące wyrządzić szkodę majątkową jednostce organizacyjnej, to jest o zachowanie polegające na wywołaniu takiej sytuacji, w której materialne interesy jednostki gospodarczej narażone są na niebezpieczeństwo uszczerbku.

Wyrok SO w Wrocławiu z dnia 16 lutego 2017 r., III K 4/17

Standard: 78618 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.