Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Formalny charakter przestępstwa z art. 296a k.k.

Łapownictwo gospodarcze na kierowniczym stanowisku; korupcja (art. 296a k.k.)

Wyświetl tylko:

Przestępstwo z art. 296a § 1 i 2 k.k. jest przestępstwem formalnym. Nie jest wymagane dla jego dokonania wypełnienie przez osobę przyjmującą korzyść majątkową lub osobistą albo ich obietnicę czynności stanowiących ekwiwalent tych korzyści.

Realizacja znamion w formie dokonania następuje bowiem w przypadku analizowanego typu czynu zabronionego w chwili wręczenia przez sprawcę korzyści majątkowej lub osobistej albo złożenia jej obietnicy w zamian za określone zachowanie. Innymi słowy, konstrukcja znamion korupcji gospodarczej zakłada intencjonalny związek między wręczeniem korzyści lub jej obietnicy a określonym, szkodliwym z punktu widzenia zasad prawidłowego funkcjonowania obrotu gospodarczego zachowaniem, które nie musi jednak zostać rzeczywiście zrealizowane (por. P.Kardas – Komentarz do art. 296 (a) Kodeksu Karnego – Kodeks Karny Część Szczególna Tom III – komentarz – pod redakcją A. Zolla – Zakamycze 2006).

Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 24 maja 2022 r., II AKa 154/21

Standard: 78607 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo z art. 296a § 2 kk ma charakter formalny, jego dokonanie nie jest zależne od tego, czy wystąpiły jakiekolwiek skutki, w szczególności czy adresat, który otrzymał korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, zachował się zgodnie z żądaniem sprawcy.

Wyrok SR Gdańsk – Południe w Gdańsku  z dnia 16 sierpnia 2017 r., X K 740/16

Standard: 78616 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.