Członek zarządu spółki kapitałowej jako podmiot przestępstwa z art. 296 k.k.

Podmiotowy krąg osób odpowiedzialnych za nadużycie zaufania (art. 296 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Realizacja uprawnienia członka zarządu (tu prezesa zarządu) do odwołania prokurenta (choćby byłby nim drugi wspólnik) nie stanowi nadużycia udzielonych mu uprawnień czy niedopełnienia ciążącego na nim obowiązku.

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2022 r., I USKP 144/21

Standard: 78580 (pełna treść orzeczenia)

Działanie oskarżonego polegające na zawarciu umowy najmu z podmiotem, w którym równolegle pełnił funkcję Prezesa Zarządu (tj. (...) Sp. z o.o.) realizowało jedno ze znamion czynu zabronionego z art. 296 k.k., przez które należy rozumieć nadużycie uprawnień. Umowa powyższa była skrajnie niekorzystna dla (...) Sp. z o.o. i skutkowała wyrządzeniem szkody w majątku (...) Sp. z o.o.

Warunki umowy najmu, zgodnie z którą (...) Sp. z o.o. za wynajem 3 mieszkań w okresie 4-letnim miała uzyskać zysk w kwocie opiewającej łącznie na 48.800,00 zł (co zgodnie z ustaleniami biegłych stanowi kwotę aż czterokrotnie niższą od stawki rynkowej, która co do zasady winna zostać uzyskana w tożsamym okresie z wynajmu lokali mieszkalnych tego rodzaju), a równocześnie zgoda oskarżonego na obciążenie (...) Sp. z o.o. nieuzasadnionymi kosztami i opłatami w wyniku (...) Sp. z o.o. (w której oskarżony również pełnił funkcję Prezesa Zarządu) uzyskiwała nieuprawnione przysporzenia jednoznacznie wskazują, że działanie oskarżonego stanowiło działanie na szkodę spółki (...) Sp. z o.o. Gdyby zatem oskarżony T. M. nie dopuścił do zawarcia tejże niekorzystnej dla spółki (...) Sp. z o.o. umowy – to spółka (...) Sp. z o.o. nie miałaby podstaw do nieuzasadnionego jej obciążania kosztami i opłatami. Z tych już tylko względów dokumenty, które oskarżony złożył na rozprawie w dniu 18 lipca 2016 r. w istocie pozostają bez znaczenia dla rozstrzygnięcia wydanego w niniejszej sprawie skoro zachowanie oskarżonego realizowało prawidłowo ustalone przez Sąd I instancji znamiona czynu z art.. 296 k.k. a ich wypełnienie nastąpiło niezależnie od tego czy (...) opłaciło należność z tytułu faktur wystawionych przez (...), czy też nie.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 24 listopada 2022 r., II AKa 451/21

Standard: 78375 (pełna treść orzeczenia)

Oskarżony miał zamiar bezpośredni wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach. Chciał wyprowadzić pieniądze ze Spółki w krótkim czasie przed odwołaniem z funkcji. Skutek w postaci wyrządzenia szkody nie zaistniał wskutek okoliczności niezależnych od oskarżonego – weksle nie zostały wprowadzone do wykupu. O działaniu nieumyślnym nie może być mowy.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2021 r., II AKa 87/21

Standard: 78390 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 129 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78397 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78409 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78414 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 161 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78439 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 699 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23696 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 115 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78542 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 241 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78567 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.