Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przywłaszczenie kwoty stanowiącej równowartość należnego i nieuiszczonego Skarbowi Państwa podatku

Przywłaszczenie, sprzeniewierzenie (284 k.k.) Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania (54 k.k.s.)

Niezapłacenie należnego Skarbowi Państwa podatku wprost stanowi przedmiot uregulowana w  art. 54 § 1 k.k.s. a nie w art. 284 k.k.

W pewnych okolicznościach mogłoby dojść do przywłaszczenia kwoty stanowiącej równowartość podatku, gdyby przywłaszczenia takiego dokonała osoba uprawniona do dysponowania taką kwotą (np. komornik czy poborca podatkowy) nigdy zaś do przywłaszczenia roszczenia o zapłatę tego podatku, bo wiązać musiałoby się to z uprzednim legalnym przekazaniem takiego uprawnienia (do ściągania podatku) przez Skarb Państwa innemu podmiotowi.

Brak jest jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, że kwota stanowiąca równowartości należnego Skarbowi Państwa podatku akcyzowego, jako taka, została wyodrębniona i przekazana do „niebezprawnego posiadania” skazanem. Trafnie Sąd I instancji uznał, że skazany nie przywłaszczył sobie rzeczy ruchomej będącej własnością Skarbu Państwa.

Dla powyższej konstatacji nie ma żadnego znaczenia to, że pochodzący z „przemytu” olej napędowy został na terenie Polski sprzedany za ceną taką, jakby zawarty w niej był koszt opłacenia przez sprzedawcę stosownych podatków. Nie oznacza to bowiem tego, że ów sprzedawca pobrał od kupującego należne Skarbowi Państwa podatki, a jedynie, że zwiększył swój nielegalny zysk o kwotę, którą powinien odprowadzić do Skarbu Państwa, a czego nie uczynił. Nie może tu być zatem mowy o przywłaszczeniu, w tym zakresie, jakiegokolwiek roszczenia.

Wyrok SN z dnia 12 maja 2022 r., IV KK 408/21

Standard: 78024 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.