Strona podmiotowa przestępstwa kradzieży programu komputerowego
Kradzież programu komputerowego (art. 278 § 2 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
motywacja polegająca na celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej zawiera się w mającym szerszy zakres znaczeniowy określeniu motywacji jako celu osiągnięcia korzyści majątkowej, którą – zgodnie z art. 115 § 4 k.k. jest korzyść zarówno dla siebie, jak i dla kogo innego.
Relacje między analizowanymi określeniami motywacji sprawcy dobrze widać na tle redakcji przestępstwa kradzieży programu komputerowego, w odniesieniu do którego, z uwagi na jego niematerialny charakter, sprawca nie może dokonać zaboru w celu przywłaszczenia, a tym samym i chcieć dokonać przysporzenia w swoim majątku przez objęcie władztwa nad rzeczą, lecz może uzyskać cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Postanowienie SN z dnia 10 września 2020 r., IV KK 660/19
Standard: 77968 (pełna treść orzeczenia)
Przestępstwo z art. 278 § 2 k.k. – kradzieży programu komputerowego, może zostać popełnione wyłącznie umyślnie z zamiarem umyślnym kierunkowym (dolus coloratus) – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Z pewnością znamion tego przestępstwa nie wyczerpuje „ściągnięcie któregoś z tych programów przypadkowo”.
Wyrok SN z dnia 10 lipca 2019 r., IV KK 224/18
Standard: 77889 (pełna treść orzeczenia)