Gwałtowny zamach na osobę lub mienie
Czynny udział w zbiegowisku (art. 254 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przez dopuszczenie się gwałtownego zamachu należy rozumieć popełnienie przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, albo przeciwko mieniu z użyciem siły fizycznej, przy czym w grę wchodzi tylko działanie sprawców.
Zamach ma charakter gwałtowny, gdy łączy się nie tylko z użyciem siły fizycznej, ale i charakteryzuje go wyraźna dynamika związana ze zbiorowym działaniem uczestników zbiegowiska.
Oznacza to, że o gwałtownym zamachu na osobę można mówić wówczas, gdy działanie sprawców zagraża co najmniej zdrowiu pokrzywdzonego, a w przypadku zamachu na mienie, gdy mieniu temu grozi co najmniej uszkodzenie lub uczynienie go niezdatnym do użytku
Wyrok SO w Lublinie z dnia 16 października 2019 r., XI Ka 1136/18
Standard: 77587 (pełna treść orzeczenia)
Gwałtowny zamach" to sposób działania, charakteryzujący się szybkim i gwałtownym przebiegiem, drastycznością formy, determinacją jego uczestników, którzy nie zastanawiają się w tym momencie nad konsekwencjami swego działania ( Z. Ćwiąkalski, w: Zoll, Kodeks karny, t. II, 2006, s. 1152).
Do przyjęcia odpowiedzialności za przestępstwo z art. 254 k. k. nie jest niezbędne ustalenie, że poszczególny uczestnik zbiegowiska dokonał indywidualnego aktu gwałtu. Wystarczające jest bowiem wzięcie udziału w zbiegowisku ze świadomością, że uczestnicy tego zbiegowiska dopuszczają się wspólnymi siłami gwałtownego zamachu na osobę lub mienie (post. SN z dnia 18 lutego 2015 r., II KK 20/15).
Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z dnia 4 września 2019 r., II K 1176/17
Standard: 77597 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 77590
Standard: 77594