Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekupstwo wyborcze (art. 250a k.k.)

Przestępstwa przeciwko wyborom i referendum (art. 248 – 251 k.k. i art. 82 pkt 1 k.wyb.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W art. 250a § 2 k.k. stypizowano udzielenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób. 

Przestępstwo przekupstwa wyborczego wymaga działania w zamiarze bezpośrednim.

W sytuacji, gdy udzielenie korzyści za głosowanie ma miejsce przed głosowaniem, przez udzielenie korzyści rozumie się wynagrodzenie za deklarację oddania głosu w sposób uzgodniony z przekupującym. Naturalnie chodzić może o korzyść majątkową lub osobistą, tak dla samego głosującego, jak i innej osoby.

Postanowienie SN z dnia 2 sierpnia 2020 r., I NSW 138/20

Standard: 77504 (pełna treść orzeczenia)

W art. 250a § 2 k.k. stypizowano udzielenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób. Podobnie, jak przestępstwo typizowanie w art. 250 k.k., tak przestępstwo przekupstwa wyborczego wymaga działania w zamiarze bezpośrednim.

W sytuacji, gdy udzielenie korzyści za głosowanie ma miejsce przed głosowaniem, przez udzielenie korzyści rozumie się wynagrodzenie za deklarację oddania głosu w sposób uzgodniony z przekupującym. Naturalnie chodzić może o korzyść majątkową lub osobistą, tak dla samego głosującego, jak i innej osoby. Pomimo tak szerokiego ujęcia korzyści uznać należy, że żadne z opisanych przez wnoszącego protest zachowań, nie wypełnia znamion czynu zabronionego z art. 250a § 2 k.k., w szczególności brak jest podstaw do uznania, że członkowie Rady Ministrów działali umyślnie, w zamiarze bezpośrednim, jak również nie można stwierdzić, że „zebrani skandujący imię premiera” stanowili podmioty czynu zabronionego.

Postanowienie SN z dnia 30 lipca 2020 r., I NSW 3040/20

Standard: 77508 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 121 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77510

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77513

Komentarz składa z 48 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77514

Komentarz składa z 32 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77515

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.