Indywidualny charakter przestępstwa nadużycia zaufania z art. 296 k.k.

Podmiotowy krąg osób odpowiedzialnych za nadużycie zaufania (art. 296 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przestępstwo z art. 296 § 1 k.k., może być popełnione przez osobę, która jest obowiązana zarówno na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu jak również umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą określonego podmiotu. Ustalenie, że nie jest to osoba zobowiązana na podstawie ustawy do zajmowania się tego rodzaju sprawami, lecz obowiązek taki wynika dla niej z umowy, stanowi ustalenie równorzędne

Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2019 r., III KK 778/18

Standard: 76092 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo określone w art. 296 k.k. jest przestępstwem indywidualnym, a zatem odpowiedzialności z niego wynikającej może podlegać jedynie ściśle określony w tym przepisie krąg podmiotów. Ustawodawca przyjął, że w przypadku art. 296 k.k., tak kwalifikowanymi podmiotami są osoby, które są obowiązane w oparciu o jedno z wymienionych w nim źródeł, do zajmowania się sprawami majątkowymi określonych osób lub jednostek, rozumianego jako zobowiązanie lub uprawnienie do podejmowania decyzji należących do sfery zarządzania majątkiem, co wiąże się z faktycznym wpływem decyzyjnym na kształtowanie określonych wartości ekonomicznych zarządzanego mienia. Z językowego punktu widzenia zarządzanie czymś łączyć należy z możliwością nakazywania wykonania czegoś, wydawania poleceń, administrowania i kierowania, a więc określonym władztwem. 

Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 12 września 2018 r., II AKa 179/18

Standard: 78438 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo nadużycia zaufania jest przestępstwem indywidualnym, którego podmiotem może być jedynie osoba szczególnie zobowiązana lub uprawniona do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a uprawnienie, czy zobowiązanie do podjęcia lub zaniechania określonych czynności związanych z zajmowaniem się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą musi wynikać z przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy, mocą której te obowiązku jej powierzono, dlatego ma szczególny charakter.

Wyrok SO w Częstochowie z dnia 22 lutego 2018 r., II K 6/15

Standard: 77310 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 82 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78430 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 110 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78530 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 128 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78601 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 318 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78569 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39687 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.