Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pistolet pneumatyczny na metalowe śruty jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie

Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.)

Wyświetl tylko:

Użyty przez oskarżonego przedmiot (pistolet półautomatyczny na śrut), z uwagi na jego właściwości fizyczne i niebezpieczeństwo jakie stąd wynika, nie jest podobnie niebezpieczny do broni palnej lub noża. Wyklucza to jednoznacznie zatem kwalifikację prawną czynu oskarżonego na podstawie art.. 223 § 1 kk i uzasadnia przyjęcie w to miejsce przepisu art. 222 § 1 kk, gdy zważyć, że oskarżony dopuścił się zamachu (przemocy) na funkcjonariusza publicznego.

Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 22 czerwca 2023 r., II AKa 169/23

Standard: 76942 (pełna treść orzeczenia)

Nie każdy przedmiot który jest w stanie zranić człowieka jest narzędziem podobnym do broni palnej czy noża w rozumieniu art. 159 k.k., ale tylko takie, które użyte zgodnie z jego fizycznymi cechami lub konstrukcją są zdolne spowodować podobnie poważne skutki dla zdrowia lub życia człowieka , jak użycie broni palnej lub noża. Takich właściwości nie posiadał pistolet pneumatyczny. Jego cechy konstrukcyjne nie powodują, że wystrzelone z niego kulki wyrządzają identyczny lub zbliżony skutek do broni palnej lub noża. Przedmiotowy pistolet pneumatyczny na metalowe śruty nie stanowił broni palnej , ani też przedmiotu podobnie niebezpiecznego do broni palnej lub noża w rozumieniu art. 159 k.k. 

Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 9 października 2019 r., II AKa 143/19

Standard: 77537 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.