Stwierdzenie zasiedzenia na rzecz uczestnika postępowania a nie wnioskodawcy
Odpowiednie stosowanie przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego (art. 610 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sąd w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia nie jest związany żądaniem stwierdzenia zasiedzenia na rzecz określonej osoby i może je stwierdzić na rzecz innego zainteresowanego będącego uczestnikiem postępowania (por. np. postanowienie SN z dnia 27 listopada 2014 r., IV CSK 128/14).
Wobec ustalenia, że własność nieruchomości w (...) została nabyta przez zasiedzenie nie przez wnioskodawczynię, lecz przez jej syna R. O., Sąd był zatem uprawniony do stwierdzenia tego w postanowieniu.
Postanowienie SR w Grudziądzu Dnia 30 grudnia 2015 r., I Ns 1690/14
Standard: 5046 (pełna treść orzeczenia)
Nie jest prawidłowe stanowisko Sądu Rejonowego, że nie mógł w ogóle rozpatrywać nabycia posiadania w złej wierze, bo wówczas orzekałby ponad żądanie wniosku. Sprawa o zasiedzenie wykazuje wiele cech podobnych do sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Przepis art. 610 § 1 zdanie pierwsze k.p.c. nakazuje bowiem do ogłoszenia i orzeczenia stosować odpowiednio przepisy o stwierdzeniu nabycia spadku. Ma w nim odpowiednie zastosowanie art. 677 k.p.c. Sąd więc stwierdza zasiedzenie na rzecz zainteresowanego, choćby to była inna osoba niż wnioskodawca oraz określa datę nabycia tego prawa bez względu na jej oznaczenie w żądaniu wniosku. Innymi słowy, zakres niezwiązania sądu żądaniem w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia dotyczy możliwości określenia innego nabywcy, innej daty nabycia, ewentualnie innego, ograniczonego przedmiotowo zakresu nabycia własności ( por. orzeczenie SN z dnia 6.02.2014r., I CSK 243/13, postanowienie SN z dnia 21.02.2013r. III CSK 16/12).
Postanowienie SO w Nowym Sączu z dnia 16 grudnia 2015 r., III Ca 725/15
Standard: 36949 (pełna treść orzeczenia)