Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zbieg przestępstw z art. 191 § 1 k.k. i art. 189 § 1 k.k.

Zbieg przestępstwa zmuszania (art. 191 k.k.) z innymi czynami Pozbawienie wolności (art. 189 k.k.)

Problem kwalifikacji kumulatywnej przestępstwa z art. w 191 § 1 i 2 k.k. w zbiegu z art. 189 § 1 k.k. był rozważany przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 kwietnia 2007r. V KK 233/06), w którym przyjęto, że:

1. stosowanie przez sprawcę przemocy po uprzednim pozbawieniu wolności pokrzywdzonego (okoliczność bezsporna) może i powinno być ocenione zarówno z punktu widzenia celu, z jakim sprawca działa - zmuszanie (a in concreto, także wymuszenie rozbójnicze - przyp. SA), jak i przy charakteryzowaniu warunków pozbawienia wolności;

2. nie jest tak, że nadanie znaczenia prawnego sposobowi działania sprawcy z punktu widzenia znamion określonego czynu zabronionego wyłącza ponowienie takiej oceny w kontekście znamion innego czynu zabronionego, jeśli określające te czyny przepisy pozostają w zbiegu kumulatywnym.

Pogląd ten Sąd Apelacyjny w pełni podziela. Brak jest racjonalnych powodów, by eliminować z kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonym art. 189 § 1 k.k. tylko dlatego, że pozbawienie wolności A. B. stanowiło sposób zmuszenia pokrzywdzonego do określonego zachowania oraz do usiłowania rozbójniczego.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 5 listopada 2015 r., II AKa 344/15

Standard: 76233 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.