Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Art. 200a § 2 k.k., jako czyn uprzedni współukarany względem przestępstwa z art. 200 § 1 k.k.

Seksualne nagabywanie małoletniego; przestępstwo groomingu (art. 200a § 2 k.k.) Czyny współukarane uprzednie i następcze; pomijalny zbieg przestępstw

Co do zasady odrzucić należy koncepcję, że art. 200a § 2 k.k., postrzegać trzeba jako czyn uprzedni współukaranym względem przestępstwa z art. 200 § 1 k.k.

Zachowanie sprawcy opisane w art. 200a § 2 k.k. stanowi w istocie czynność stwarzającą warunki do przedsięwzięcia zasadniczego czynu polegającego na seksualnym wykorzystaniu małoletniego poniżej lat 15. Działanie spenalizowane w tym przepisie jest zatem swoistym przygotowaniem do seksualnego wykorzystania małoletniego, godzącym w jego prawidłowy rozwój psychiczny i moralny, a bywa że i fizyczny. Dlatego jeśli wskutek przestępstwa groomingu dojdzie do wykonania przez małoletniego czynności seksualnej, to niewątpliwie dla oddania całej zawartości kryminalnopolitycznej czynu sprawcy niezbędne jest zastosowania konstrukcji właściwego zbiegu przepisów i w efekcie przyjęcie kumulatywnej kwalifikacji prawnej. 

 Postanowienie SN z dnia 4 lipca 2019 r., III KK 166/18

Standard: 76106 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.