Wytwarzanie papierosów na użytek własny
Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych; przepisy karne (art. 12 - 14a)
Oskarżony w swojej apelacji argumentuje, iż jako osoba wytwarzająca papierosy na użytek własny nie może podlegać odpowiedzialności karnej w niniejszej sprawie, gdyż takiej podlegają tylko osoby produkujące wyroby tytoniowe na skalę przemysłową, które mogłyby realnie posiadać status producenta. Sąd II Instancji wskazuje iż przepisy niniejszej ustawy odnoszą się także do osób wytwarzających wyroby tytoniowe na użytek własny, co znajduje swoje potwierdzenie w doktrynie (por. Uchwała SN z dnia 30 listopada 2004 r., I KZP 23/04).
Indywidualne wytwarzanie wyrobów tytoniowych dla zaspokojenia własnych potrzeb stanowi czyn o niższym stopniu społecznej szkodliwości, jednakże na odpowiedzialność karną oskarżonego w niniejszej sprawie wpłynął fakt iż swoje wyroby sprzedawał osobom trzecim, w tym nieletniemu, co zresztą sam przyznał w złożonej przez siebie apelacji. Nie mają tu znaczenia sumy jakie pobierał od kupujących. Jego zachowanie nie było tylko okazjonalną, jednorazową transakcją, ale wskazywało, że oskarżony działał z zamiarem prowadzenia sprzedaży swoich papierosów.
Dokonując sprzedaży produkowanych przez siebie wyrobów tytoniowych, R. K. spowodował, iż jego działanie zawierało wyższy, niż znikomy stopień społecznej szkodliwości, w związku z czym za w pełni uzasadnione należy uznać przypisanie mu popełnienia przestępstwa.
Wyrok SO w Jeleniej Górze z dnia 23 czerwca 2016 r., VI Ka 189/16
Standard: 75994 (pełna treść orzeczenia)