Przekazanie sprawy w trybie art. 37 k.p.k. ze względu na konieczność zapewnienia udziału biegłych (art. 199b § 2 k.k.w.)
Orzeczenie, zmiana i uchylenie środka zabezpieczającego w postępowaniu wykonawczym (art. 199b k.k.w.)
Zważywszy na odległość pomiędzy S., a G. oraz na konieczność przesłuchania biegłych psychiatrów, rodzi to trudności wpływające na sprawność postępowania sądowego. W sprawie należy też – jednak jest to już uzależnione od opinii przedstawionej przez biegłych – zagwarantować konieczność ewentualnego uczestnictwa podejrzanego w posiedzeniu w obecności obrońcy przed Sądem, a to z uwagi na treść art. 454 pkt 2 k.p.k., który stanowi o obowiązkowym stawiennictwie podejrzanego na tym posiedzeniu.
Przeprowadzenie posiedzenia w trybie telekonferencji również prowadzi do licznych problemów – przede wszystkim wobec braku bezpośredniego kontaktu z obrońcą wyznaczonym przez Sąd Rejonowy w G.. Ewentualne wyznaczenie obrońcy z W. lub K. prowadziłoby natomiast do konieczności zapoznawania się przez niego z aktami sprawy znajdującymi się w G.. W obliczu wszystkich powyżej wskazanych trudności organizacyjnych, wynikających z połączenia przesłanek stanu zdrowia podejrzanego z jego obecnym miejscem pobytu, zasadnym jest przyjęcie, że najbardziej racjonalnym sposobem rozwiązania tych trudności jest przekazanie sprawy do innego sądu równorzędnego, znajdującego się blisko miejsca pobytu podejrzanego. W tej sytuacji dobro wymiaru sprawiedliwości przemawia za tym, aby doszło do rozpoznania sprawy przez Sąd Rejonowy w W.. Wskazane powyżej okoliczności faktyczne uzasadniały zastosowanie instytucji właściwości delegacyjnej określonej w art. 37 k.p.k. i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w W..
Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2017 r., II KO 69/17
Standard: 75626 (pełna treść orzeczenia)