Obligatoryjny zakaz wstępu na imprezę masową orzeczony na podstawie w art. 66 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 39 pkt 2c i art. 41b k.k.) Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych; przepisy karne (art. 54 - 68 u.b.i.m.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 41b § 1 k.k. sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli przestępstwo zostało popełnione w związku z taką imprezą lub w razie skazania za występek o charakterze chuligańskim, a udział sprawcy w imprezach masowych zagraża dobrom chronionym prawem, natomiast Sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową w wypadkach wskazanych w ustawie. To ostatnie sformułowanie odnosi się m. in. do regulacji zawartej w art. 66 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019, poz. 2171). Zgodnie z tym przepisem sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową wobec sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu oraz przestępstw, o których mowa w art. 222-224 Kodeksu karnego, popełnionych w związku z masową imprezą sportową, w tym meczem piłki nożnej, lub o których mowa w art. 59-61 tej ustawy z 20 marca 2009 r.
Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2020 r., IV KK 189/20
Standard: 75964 (pełna treść orzeczenia)
przepis art. 66 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych ( t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2139) nakazuje Sądowi orzeczenie tego środka między innymi wobec sprawców przestępstw, o których mowa w art. 222-224 k.k., popełnionych w związku z masową imprezą sportową, w tym meczem piłki nożnej. Ustawodawca założył, że sprawcy przestępstw, o których mowa w art. 66 cyt. ustawy powinni zostać na pewien czas wyeliminowani z uczestnictwa w imprezach masowych dla zapewnienia bezpieczeństwa innych uczestników takich imprez oraz dla ochrony mienia ich i organizatorów. Ewidentny cel zapobiegawczy tej regulacji wnika z przekonania ustawodawcy, że popełnienie tego rodzaju przestępstwa świadczy o tym, iż udział sprawcy w kolejnych imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. Takie rozwiązanie legislacyjne służy także realizacji celów wychowawczych wobec sprawcy umyślnego przestępstwa przeciwko działalności funkcjonariusza Policji, podczas i w związku z zabezpieczeniem przez niego imprezy masowej w postaci meczu piłki nożnej. Uniemożliwia bowiem sprawcy popełnienie kolejnego przestępstwa w warunkach imprezy masowej oraz wdraża go do przestrzegania norm prawnych.
Z tego powodu orzeczenie zakazu wstępu na imprezę masową – uwzględniając rodzaj i warunki prawomocnie przypisanego skazanemu przestępstwa - było obligatoryjne, bez potrzeby dodatkowego warunkowania go negatywną prognozą kryminologiczną sprawcy.
Zaniechanie przez Sąd orzekający tego rozstrzygnięcia potwierdza zasadność zarzutu rażącego naruszenia prawa materialnego, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia.
Wyrok SN z dnia 3 czerwca 2020 r., IV KK 99/20
Standard: 75965 (pełna treść orzeczenia)