Zobowiązanie do poddania się terapii uzależnień (art. 72 § 1 pkt 6 k.k.)
Środki probacyjne w okresie próby (art. 72 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Warunkiem orzeczenia zobowiązania do poddania się terapii uzależnień, to jest obowiązku przewidzianego w art. 72 § 1 pkt 6 k.k., jest zgoda skazanego na tego typu terapię (art. 74 § 1 k.k.).
Takiej zgody podczas postępowania właściwe organy procesowe rzeczywiście nie uzyskały. Rzecz jednak w tym, że M. Ś. po wydaniu i uprawomocnieniu się zaskarżonego orzeczenia poddał się leczeniu i zgodnie z oświadczeniem wydanym w toku rozprawy kasacyjnej – wyraził wolę kontynuowania terapii uzależnienia od alkoholu.
Nie może to być utożsamione ze zgodą wyrażoną po wysłuchaniu skazanego, w rozumieniu przywoływanych w kasacji przepisów, ale nie należy – w ocenie Sądu Najwyższego – kwestionować zgody wyrażonej konkludentnie przez akceptację rozstrzygnięcia i przystąpienie do jego wykonywania. Jest to bowiem bardziej pożądana (również społecznie) sytuacja od tej, która wystąpiłaby na skutek uwzględnienia formalnie zasadnego zarzutu kasacyjnego.
Zaistniała sytuacja obrazuje spełnienie postulatu pozytywnego nastawienia skazanego do procesu leczenia w celu uzyskania zadowalających jego rezultatów. Natomiast czas i sposób wykonywania tego obowiązku przez pozostały okres próby jest możliwy do określenia bez uchylania zaskarżonego wyroku, w toku postępowania wykonawczego, np. na wniosek sprawującego dozór kuratora.
Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2019 r., II KK 160/18
Standard: 75517 (pełna treść orzeczenia)
Warunkiem orzeczenia zobowiązania do poddania się terapii uzależnień, to jest obowiązku, przewidzianego w art. 72 § 1 pkt 6 k.k. jest zgoda skazanego na tego typu terapię (art. 74 § 1 k.k.). Przepis art. 74 § 1 k.k. przewiduje bowiem, iż czas i sposób wykonania nałożonych obowiązków, wymienionych w art. 72 k.k. sąd określa po wysłuchaniu skazanego, nałożenie zaś obowiązku wymienionego w art. 72 § 1 pkt 6 k.k. wymaga nadto jego zgody.
Zgoda może też być wyrażona w piśmie procesowym złożonym przez oskarżonego lub jego obrońcę.
Wyrok SN z dnia 7 września 2017 r., IV KK 270/17
Standard: 75516 (pełna treść orzeczenia)