Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Informacja publiczna o polityce zagranicznej

Kryteria przedmiotowe informacji publicznej (art. 6 u.d.i.p.)

w art. 6 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. ustawodawca skonkretyzował przedmiot informacji publicznej, wskazując że udostępnieniu podlega w szczególności informacja o polityce zagranicznej. Termin "polityka zagraniczna" posiada szerokie znaczenie, jednakże przyjąć należy, że dotyczy on działalności państwa w sferze jego funkcji i stosunków zewnętrznych. Obejmuje działania intencjonalne, podejmowane dla realizacji określonych celów i zaspokojenia określonych interesów.

Polityka zagraniczna określa priorytetowe zadania państwa w sferze międzynarodowej, wyznaczając cele i zadania dyplomacji, a w szerszym znaczeniu – organów państwa realizujących poszczególne aspekty polityki zagranicznej państwa, wśród których wiodącą rolę odgrywa minister spraw zagranicznych.

Mając powyższe na uwadze nie sposób zgodzić się z argumentacją organu, że informacja w tak istotnej kwestii dotyczącej sfery polityki zagranicznej państwa jak zgłoszenie osoby kandydata na Przewodniczącego Rady Europejskiej – instytucji posiadającej w swoich kompetencjach wyznaczanie kierunków polityki i rozwoju Unii Europejskiej nie wypełnia znamion pojęcia "informacji publicznej o polityce zagranicznej" w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p.

Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r., I OSK 659/18

Standard: 75386 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.