Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prezes sądu jako podmiot obowiązany do udzielenia informacji publicznej

Podmioty obowiązane do udzielenia informacji publicznej (art. 4 u.d.p.) Prezes sądu

Działanie prezesa sądu wydającego decyzję administracyjną w oparciu o art. 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej nie mieści się w pojęciu "działalność administracyjna sądów", o której mowa w art. 8 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

W hierarchicznej strukturze podporządkowania organem nadzoru bezpośredniego nad prezesem sądu, a więc jego bezpośrednim przełożonym jest prezes sądu nadrzędnego, o czym świadczy treść art. 22 § 2, 3 i 4 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

W związku z tym, stosując odpowiednio art. 17 pkt 3 K.p.a., należy uznać, że organem nadrzędnym nad Prezesem Sądu Rejonowego jest Prezes Sądu Okręgowego, a nadrzędnym w stosunku do Prezesa Sądu Okręgowego – Prezes Sądu Apelacyjnego.

Wnioski dotyczące udostępnienia informacji publicznej często wymagają szczegółowej wiedzy o przedmiocie, którego wniosek dotyczy. Zatem uznać należy, że prezes sądu przełożonego, który sprawuje bieżący, bezpośredni nadzór nad sądem mu podległym ma większą wiedzę o jego funkcjonowaniu, niż Minister Sprawiedliwości, który rozpoznając odwołanie od decyzji musiałby uzyskać potrzebne mu informacje. To natomiast by wydłużyło i skomplikowało tok procedowania w tych sprawach. Takie zaś skutki z pewnością były sprzeczne z intencją ustawodawcy.

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2010 r., I OSK 297/10

Standard: 75314 (pełna treść orzeczenia)

Prezes Sądu, do którego skierowany został wniosek o udostępnienie informacji publicznej, działa w postępowaniu wywołanym tym wnioskiem jako organ administracji, właściwy do wydania decyzji administracyjnej w pierwszej instancji. 

Działanie Prezesa Sądu, wydającego decyzję administracyjną w postępowaniu dotyczącym dostępu do informacji publicznej, nie jest "działalnością administracyjną sądów" mającą na celu zapewnienie sądom odpowiednich warunków wykonywania ich zadań i poddania zgodnie z art. 9 u.s.p. zwierzchniemu nadzorowi Ministra Sprawiedliwości.

Przepis art. 16 ust 2 ustawy z dnia 9 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm. zwanej dalej u.d.i.p.) stanowi, że do decyzji dotyczących odmowy udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenia postępowania w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 ustawy, stosuje się - ze wskazanymi w tym przepisie odmiennościami - przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Oznacza to konieczność zastosowania reguł wskazanych w art. 17 i art. 127 § 2 k.p.a., określających organy wyższego stopnia i ich uprawnienie wynikające z zasady dwuinstancyjności postępowania.

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2010 r., I OSK 299/10

Standard: 75316 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.