Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skutki braku uzasadnienia wyroku, gdy wniosek o sporządzenie uzasadnienia został skutecznie złożony

Sporządzenie i doręczenie uzasadnienia z orzeczeniem (art. 423 k.p.k.) Rozstrzygnięcia sądu odwoławczego (art. 437 k.p.k.)

Brak uzasadnienia wyroku, gdy wniosek o sporządzenie uzasadnienia został skutecznie złożony), choć stanowi naruszenie przepisów postępowania (przede wszystkim art. 423 k.p.k.), to jednak nie ma charakteru obrazy przepisów postępowania mogącej mieć wpływ na treść wyroku. Uzasadnienie jest wszak sporządzane już po wydaniu tego orzeczenia i siłą rzeczy nie może wyznaczać jego treści.

Brak uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji nie stanowi podstawy do przeprowadzenia na nowo przewodu w całości przed sądem pierwszej instancji i nie może być podstawą do uchylenia przez sąd odwoławczy wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2019 r., IV KS 39/19

Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2023 r., II KS 23/23

Standard: 75117 (pełna treść orzeczenia)

Brak pisemnego uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji nie zwalnia sądu odwoławczego od wnikliwego rozpoznania sprawy i dołożenia wszelkich starań dla zbadania kwestii trafności i prawidłowości kontrolowanego wyroku z perspektywy zarzutów podniesionych w apelacjach stron, a w zakresie szerszym w wypadkach wskazanych w art. 435 k.p.k., art. 439 k.p.k., art. 440 k.p.k. i art. 455 k.p.k.

Brak pisemnego uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji nie uniemożliwia, a tylko w pewnym stopniu utrudnia, dokonanie przez sąd odwoławczy kontroli instancyjnej takiego wyroku. Na etapie postępowania apelacyjnego możliwa jest zawsze ocena całości materiału procesowego zebranego w sprawie, w szczególności dowodów przeprowadzonych w toku postępowania sądowego, treści decyzji procesowych podjętych w tym postępowaniu, zapisów treści protokołów rozpraw i posiedzeń oraz innych czynności organów procesowych. Te źródła wiedzy o przebiegu postępowania poprzedzającego wydanie wyroku sądu pierwszej instancji, oraz wszelkie rzeczowe i logiczne wnioski, które można wysnuć z ich analizy, z uwzględnieniem zasad poprawnego prawniczego rozumowania, stanowią in concreto podstawę do oceny trafności i prawidłowości kontrolowanego orzeczenia. 

Wyrok SN z dnia 4 września 2019 r., IV KS 39/19

Standard: 75132 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.