Istota i charakterystyka służebności gruntowej
Służebność gruntowa (art. 285 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Służebność można ustanowić tylko dla całej nieruchomości i służebność przysługuje właścicielowi całej nieruchomości władnącej; nie jest możliwe np. ustanowienie służebności na rzecz jednej z kilku działek, z których składa się nieruchomość władnąca. Także części służebność obciąża całą nieruchomość, nie może więc obciążać ani udziału we własności, ani tylko tej części fizycznej, na której jest wykonywana. Stanowisko takie jest ugruntowane w piśmiennictwie.
Służebność może zwiększać użyteczność tylko części nieruchomości władnącej, jednakże zawsze związana jest niepodzielnie z własnością nieruchomości władnącej i stanowi niepodzielnie część składową całej rzeczy.
Nadto z mocy art. 47 par.1 kc. część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Zatem nie budzi wątpliwości że sporna służebność została ustanowiona na rzecz nieruchomości władnącej , całej zabudowanej działki stanowiącej obecnie własność powódki . Sformułowanie „ dojazd do budynku „ może być jedynie wskazówką co do określenia przebiegu służebności.
Wyrok SO w Częstochowie z dnia 8 sierpnia 2017r. VI Ca 538/17
Standard: 8417 (pełna treść orzeczenia)
Jak wynika z art. 285 § 1 k.c., przedmiotem obciążenia służebnością gruntową jest nieruchomość, w znaczeniu ustalonym w art. 46 § 1 k.c., chociaż korzystanie z nieruchomości obciążonej przez uprawnionych na podstawie ustanowionej służebności nie musi ograniczać się tylko do gruntu, bo może dotyczyć też tej przestrzeni nad i pod jego powierzchnią, na którą rozciąga się jego własność (art. 143 k.c.).
Jeśli korzystanie ze służebności wymaga urządzeń, to są one oczywiście budowane na gruncie względnie w przestrzeni nad lub pod jego powierzchnią, a nie na prawie do nieruchomości.
Obciążenie nieruchomości służebnością powoduje, że kolejna osoba lub osoby stają się uprawnionymi do korzystania z niej zgodnie z treścią przysługującego im prawa, co oczywiście musi mieć wpływ na treść i sposób wykonywania praw już wcześniej powstałych w odniesieniu do tej rzeczy.
Postanowienie SN z dnia 7 lipca 2017 r., V CSK 598/16
Standard: 46076 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 73057
Standard: 4963
Standard: 48968
Standard: 47867