Zaliczenie zasądzonej przez sąd karny nawiązki na poczet wysokość zadośćuczynienia postępowaniu cywilnym

Nawiązka (art. 46 § 2 k.k.) Zadośćuczynienie krzywdzie niemajątkowej Compensatio lucri cum damno; zaliczenie korzyści na poczet szkody (art. 361 § 2 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Na wysokość świadczenia wyrównującego krzywdę powoda, nie ma, w okolicznościach faktycznych tej sprawy, limitującego wpływu fakt nałożenia na sprawcę wypadku przez Sąd karny obowiązku zapłaty na rzecz pokrzywdzonego nawiązki. Co do zasady okoliczność ta powinna być brana pod uwagę przy określeniu wysokości zadośćuczynienia przez Sąd cywilny ale nie oznacza to , że ma to polegać na „mechanicznym „ odliczeniu jej wysokości od świadczenia kompensacyjnego , które przyznaje, a tak wynika z motywów stawianego zarzutu. To uwzględnienie powinno przybrać formę oceny czy indywidualne okoliczności ujawnione w rozstrzyganej sprawie dostatecznie uzasadniają to, aby nawiązka zmniejszyła należne zadośćuczynienie , czy też skala uszczerbku niemajątkowego , w tym trwałość negatywnych następstw zdarzenia szkodzącego przekładających się szczególnie znaczny jego rozmiar, sprzeciwia się temu.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 4 maja 2022 r., I ACa 1159/20

Standard: 73943 (pełna treść orzeczenia)

Art. 46 § 3 k.k. (który pozwala na dochodzenie w postepowaniu cywilnym wyłącznie tej części roszczenia, która pozostanie niezaspokojona orzeczeniem o naprawieniu szkody lub o nawiązce) jednoznacznie wskazuje na konieczność „zaliczenia” świadczenia uzyskanego w wyniku orzeczenia nawiązki na poczet wierzytelności o naprawienie szkody (zadośćuczynienie).

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 30 kwietnia 2021 r., I ACa 216/21

Standard: 73952 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli nawiązka została uiszczona przez sprawcę szkody na rzecz pokrzywdzonego, jego zadośćuczynienie przyznawane w procesie cywilnym winno ulec obniżeniu o wartość zapłaconej nawiązki/odszkodowania. Natomiast, jeżeli świadczenia te nie zostały spełnione przez sprawcę, pozostają bez wpływu na kwotę zadośćuczynienia zasądzaną w procesie cywilnym – zadośćuczynienie winno być przyznane w pełnej kwocie.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 20 października 2020 r., III Ca 1271/20

Standard: 73950 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 223 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73944 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73946 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73948 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.