Osoba bezpośrednio zainteresowana; legitymacja czynna (art. 31a ust. 1 i art. 39a ust. 1 Pr.Pras.)
Sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości (art. 31a Pr.Pras.) Powództwo o opublikowanie sprostowania (art. 39 Pr.Pras.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
O tym, czy organ państwowy lub osoba sprawująca daną funkcję jest zainteresowanym na tle art. 31a ust. 1 Prawa prasowego decydują ustalenia faktyczne w danej sprawie, w tym tekst konkretnej publikacji prasowej.
Zainteresowanym może być m.in. osoba fizyczna, na której ocenę w opinii publicznej bezpośrednio rzutują informacje zawarte w artykule prasowym dotyczące pełnionej funkcji w organie publicznym, godząc jednocześnie w godność i powagę tego organu, a jednocześnie w sferę prywatną osoby fizycznej (pełniącej funkcję tego organu), pojawiające się właśnie w kontekście sprawowanej funkcji publicznej.
Wyrok SN z dnia 16 marca 2023 r., II CSKP 504/22
Standard: 73764 (pełna treść orzeczenia)
Nie ulega wątpliwości, że art. 39 ust. 1 pr.pras. przyznaje jednostkom organizacyjnym, które nie mają zdolności sądowej na tle ogólnych regulacji (zob. zwłaszcza art. 64 § 11 k.p.c.), nie tylko legitymację do wytoczenia powództwa o opublikowanie sprostowania, ale również zdolność sądową w takiej sprawie. To rozwiązanie pozwala zapewnić, że podmiot inicjujący postępowanie sądowe (zainteresowany) jest tożsamy z podmiotem, do którego odnosi się treść sprostowania.
Wyrok SN z dnia 2 marca 2023 r., II CSKP 1088/22
Standard: 74566 (pełna treść orzeczenia)