Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie zbycia przez zobowiązanego z umowy o dożywocie otrzymanej nieruchomości (art. 914 k.c.)

Zmiana dożywocia na rentę w razie zbycia nieruchomości przez zobowiązanego (art. 914 k.c.)

Wyświetl tylko:

Wbrew poglądowi, że zbycie w rozumieniu art. 914 k.c. dotyczy także nabycia własności przez dziedziczenie, należy stwierdzić, że zbyciem w rozumieniu wskazanego przepisu jest wyłącznie każde rozporządzenie nią w drodze czynności prawnej odpłatnej lub nieodpłatnej. Wynika to wprost z wykładni językowej tego przepisu. Sytuacja wymieniona w tym przepisie nie dotyczy więc nabycia w drodze dziedziczenia.

Niewątpliwie, z punktu widzenia dożywotnika każda zmiana właściciela nieruchomości, niezależnie czy następuje na podstawie czynności prawnej, czy w inny sposób, wiąże się ze zmianą zobowiązanego do spełnienia świadczeń wymagających osobistych kontaktów i bliskich relacji. Niemniej jednak, treść art. 914 k.c. wyraźnie ogranicza podstawę żądania tylko do przypadków, w których następuje zbycie nieruchomości.

Rację zatem mają skarżący, że z tych już tylko przyczyn sama okoliczność, że pozwana jest spadkobierczynią nie stanowiła przeszkody do rozwiązania umowy dożywocia. 

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2018 r., IV CSK 277/17

Standard: 73556 (pełna treść orzeczenia)

Zbyciem w rozumieniu art. 914 k.c. jest każde przeniesienie własności nieruchomości w drodze czynności prawnej, tak odpłatnej, jak i nieodpłatnej, tak więc np. w drodze sprzedaży, zamiany, darowizny. Zbyciem nie jest przejście własności w drodze dziedziczenia.

Wyrok SO w Gliwicach z dnia 9 maja 2018 r., III Ca 64/18

Standard: 73564 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 214 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73566

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.