Domniemanie zgodności posiadania ze stanem prawnym (art. 341 k.c.)

Posiadanie (art. 336 k.c. - 352 k.c.) Domniemania związane z posiadaniem

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Domniemanie płynące z posiadania określone w art. 341 k.c. przesądza, że posiadanie jest zgodne z prawem i to na stronę przeciwną przerzuca się ciężar obalenia tego domniemania.

Osoba, która wykaże, że jest posiadaczem, udowadnia tym samym, iż przysługuje jej prawo, w zakresie którego wykonuje posiadanie, tzn. posiadacz samoistny udowadnia, że jest właścicielem rzeczy.

Wartość tego domniemania polega na tym, że zwalnia posiadacza od konieczności prowadzenia dowodów i legitymuje go do chwili obalenia przez tego, kto twierdzi, iż domniemanie jest w konkretnej sprawie nieprawdziwe. Zastosowanie tego domniemania uwalnia zarówno posiadacza, jak i sąd od dowodzenia okoliczności, co do których albo żadnych dowodów już nie ma, albo ich zdobycie połączone jest z niezmiernymi trudnościami.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 29 maja 2015 r., I ACa 333/15

Standard: 26338 (pełna treść orzeczenia)

Art. 341 k.c. nie może być rozumiany w ten sposób, że aktualny posiadacz jest zwolniony z obowiązku dowodzenia okresu posiadania prowadzącego do zasiedzenia, a datę ingerencji posiadacza w prawo własności ma wykazywać podmiot podejmujący obronę przed zarzutem zasiedzenia przygranicznego pasa gruntu.

Postanowienie SN z dnia 21 lutego 2013 r., IV CSK 347/12

Standard: 69015 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4950

Komentarz składa z 343 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70547

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.