Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Formalny charakter występku z art. 218 § 1a k.k.

Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika; mobbing (art. 218 k.k.)

Wyświetl tylko:

Art. 218 § 1a k.k. Przestępstwo to ma charakter formalny i do realizacji jego znamion nie jest konieczne, by naruszenie praw pracowniczych doprowadziło po stronie pracownika do szkody o charakterze majątkowym lub niemajątkowym. 

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2022 r., III KK 289/21

Standard: 66926 (pełna treść orzeczenia)

Ratio legis karalności za przestępstwo z art. 218 § 1a k.k. tkwi w przeciwdziałaniu wyrządzenia pracownikowi określonej szkody lub dolegliwości, o tyle w niczym nie zmienia to zapatrywania w kwestii formalnego charakteru rzeczonego występku, skoro do jego dokonania nie jest wymagane spowodowanie efektywnej szkoły, ani nawet bezpośredniego i konkretnego jej niebezpieczeństwa.

Karalne jest już samo naruszenie praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, byleby owo naruszenie miało przymiot „złośliwego” lub „uporczywego”.

Wobec takiego ujęcia typu czynu zabronionego o znamionach określonych w art. 218 § 1a k.k. argumentacja dotycząca braku spowodowania szkody po stronie pracownika, w następstwie zaniechania przez oskarżoną prowadzenia w sposób rzetelny dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych oskarżycielki posiłkowej, pozbawiona jest relewantnego znaczenia w ramach kontroli instancyjnej zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Wyrok SO w Rzeszowie z dnia 4 lipca 2014 r., II Ka 231/14

Standard: 73430 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.