Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Brak numeru PESEL w formularzu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 626[2] § 1 k.p.c.)

Wymóg wskazania numeru identyfikacyjnego PESEL lub numeru KRS (art. 126 § 2 pkt. 2 i art. 208[1] k.p.c) Warunki formalne wniosku o wpis; legitymacja czynna (art. 626[2] k.p.c.)

Stosownie do treści przepisu art. 626[2] § 1 k.p.c., wniosek o dokonanie wpisu składa się na urzędowym formularzu.

Jeżeli wniosek o wpis zawiera braki formalne, bądź nie jest złożony na urzędowym formularzu albo gdy formularz jest nieprawidłowo wypełniony, przewodniczący wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu wniosku, a po bezskutecznym upływie tego terminu zarządza zwrot. Nie ulega wątpliwości, iż w treści formularza wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej znajdują się rubryki, w których należy podać numer PESEL każdego wskazanego we wniosku uczestnika. Nie podanie tej informacji należy zatem traktować jako nieprawidłowe wypełnienie formularza, skutkujące wezwaniem do uzupełnienia powyższego braku.

postępowanie wieczystoksięgowe jest prowadzone w oparciu o przepisy szczególne, przewidziane wyłącznie dla tego postępowania, wobec czego nieuprawnione jest twierdzenie skarżącego, że przy ocenie poprawności formalnej wniosku należy stosować wyłącznie przepis art. 126 § 1 i 2 k.p.c., i ograniczyć się do jego literalnej treści. Niewątpliwie bowiem skoro został określony wzór formularza do sporządzenia wniosku, winien być on wypełniony stosownie do jego treści, a nie według uznania strony.

Wskazać także należy, że konieczność podania przez wnioskodawcę danych zawartych w formularzu o wpis znajduje swoje uzasadnienie także w treści przepisów szczególnych. M. in. § 34 pkt 5 h) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.08.2003r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (DZ. U nr 162, poz. 1575) zawiera regulację nakazującą sądowi wieczystoksięgowemu przy ujawnianiu w dziale II księgi wieczystej podmiotu, którym jest osoba fizyczna, wypełnienie pola PESEL, zawierającego numer ewidencyjny osoby fizycznej. Wypełnienie przez wnioskodawcę danych dotyczących PESEL w formularzu ma zatem znaczenie dla prawidłowego oznaczenia osoby właściciela w księdze wieczystej.

Stąd też nieprawidłowe wypełnienie formularza nie pozwala na nadanie wnioskowi w takiej postaci dalszego biegu, wobec czego konieczne jest wezwanie do uzupełnienia popełnionych przez sporządzającego wniosek błędów i uchybień.

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 26 lipca 2013 r., II Cz 538/13

Standard: 73289 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.