Immisje - utrata wartości nieruchomości
Immisje (art. 144 k.c.)
Utrata wartości nieruchomości na skutek oddziaływania na nią immisji jest w ocenie Sądu Apelacyjnego rzeczywistą stratą wyrażającą się w zmniejszeniu aktywów. Wartość tej straty będzie ewoluowała - zależnie od wielkości immisji, ale także sytuacji na rynku obrotu nieruchomościami. Nie można wykluczyć, że w przyszłości, będzie wartością niższą niż w chwili wyrokowania. Nie oznacza to jednak, że szkoda powodów przybiera obecnie postać jedynie szkody hipotetycznej, a zaktualizuje się dopiero w chwili rozporządzenia prawem. Prawa majątkowe powodów doznały uszczerbku - o ile okoliczność tę wykażą - już teraz. Wartość ich majątku, jak twierdzą, uległa obniżeniu i nie jest to stan krótkotrwały. Żadna ze stron procesu nie podnosiła, iż obecny stan jest jedynie przejściowy i możliwy jest powrót do sytuacji mającej miejsce przed zmiana zasad organizacji ruchu..
Brak podobnych uregulowań i odesłanie wyłącznie do przepisów kodeksu cywilnego pozwalają przyjąć, że poszkodowanemu w wyniku emisji hałasu, poza uprawnieniami z art. 323 Prawa ochrony środowiska przysługuje naprawienie szkody w granicach art. 361 § 2 k.c. Przepis ten wyraża zasadę pełnej kompensacji szkody, zatem także wyrównanie utraty wartości nieruchomości. Wartość odszkodowania w myśl art. 363 § 1 i 2 k.c. ustalana jest wg wskazane przez Sąd I instancji metody porównania stanu majątkowego sprzed zdarzenia wywołującego szkodę i po tym zdarzeniu.
Nieco odmienne ocenić należy kwestie wysokości odszkodowania. W szczególności, o ile nie budzą wątpliwości oceny dotyczące ustalenia odszkodowania za szkodę niemajątkową, to kwestie dotyczące utraty wartości nieruchomości determinowane być mogą wyłącznie zakresem bezprawności działania pozwanej w zakresie określonego sposobu korzystania z nieruchomości.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 19 sierpnia 2016 r. I ACa 342/16
Standard: 4943 (pełna treść orzeczenia)
Ograniczenie dostępu światła słonecznego do nieruchomości powoda ponad przeciętną miarę obniża wartość rynkową nieruchomości powoda - działki (...), co skutkuje powstaniem szkody w majątku powoda. Niewątpliwie bowiem wartość rynkowa działki powoda jako działki budowlanej wskutek opisanej immisji spadła. Pomiędzy wybudowaniem budynku wielokondygnacyjnego przez Spółdzielnie a szkodą powoda zachodzi adekwatny związek przyczynowy w rozumieniu art. 361 § 1 k.c.
Wyrok SA w Lublinie z dnia 15 stycznia 2013 r., I ACa 614/11
Standard: 19929 (pełna treść orzeczenia)