Termin na wniesienie skargi o wznowienie w związku z derogacją trybunalską (art. 407 § 2 w zw. z art. 401[1] k.p.c.)
Termin na wniesienie skargi o wznowienie (art. 407 k.p.c.) Wznowienie postępowania będącego następstwem wyroku TK i ETPCz (art. 399 § 2 i art. 401[1] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Gdy przed upływem określonego w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego terminu utraty mocy obowiązującej przepisu uznanego za niezgodny z Konstytucją został on zmieniony przez nadanie mu brzmienia zgodnego z Konstytucją, przewidziany w art. 407 § 2 k.p.c. termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania biegnie od dnia wejścia w życie zmienionego przepisu.
Postanowienie SN z dnia 12 sierpnia 2009 r., IV CO 19/09
Standard: 73179 (pełna treść orzeczenia)
Dzień ogłoszenia w Dz.U. zwykłego orzeczenia TK jest dniem jego wejścia w życie, natomiast dniem wejścia w życie orzeczenia TK z odroczoną datą utraty mocy obowiązującej przepisu, uznanego za niekonstytucyjny, jest określony takim orzeczeniem TK termin nastąpienia skutku prawnego w postaci utraty przez akt normatywny mocy obowiązującej, a nie dzień promulgacji orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw.
W odniesieniu do ostatnio wymienionego rodzaju orzeczenia TK nie można przecież mówić o jego wejściu w życie już z datą jego promulgacji w Dzienniku Ustaw, ponieważ z tą datą orzeczenie nie wywołuje jeszcze zamierzonego skutku prawnego. Będący przedmiotem oceny Trybunału akt normatywny pozostaje bowiem nadal elementem obowiązującego porządku prawnego i musi być stosowany do chwili nadejścia - określonego przez TK – terminu utraty jego mocy obowiązującej, jeśli wcześniej nie nastąpiła stosowna interwencja ustawodawcy, będąca reakcją na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
W orzecznictwie zaprezentowano również zbieżny pogląd, że wejście w życie orzeczenia TK z odroczonym terminem utraty mocy obowiązującej nie następuje zawsze dopiero z chwilą nadejścia tego terminu, lecz także wcześniej, a mianowicie także wówczas, jeżeli cel takiego orzeczenia TK, a więc usunięcie przepisu z porządku prawnego, został osiągnięty już wcześniej w wyniku stosownych działań ustawodawcy (por. uz. postanowień SN: z dnia 11 kwietnia 2006 r., I CO 23/05; z dnia 11 kwietnia 2006 r., I CO 2/06). Jeżeli natomiast Trybunał nie określił w wyroku terminu jego wejścia w życie, to znajduje wówczas zastosowanie zasada określona w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. Nr 62, poz. 718 ze zm.; zob. również uz. postanowienia SN z dnia 19 maja 2005 r., III CO 7/05).
Postanowienie SN z dnia 29 stycznia 2009 r., V CZ 93/08
Standard: 73180 (pełna treść orzeczenia)