Immisje - charakter roszczenia
Immisje (art. 144 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przechodząc do dalszej kwestii wskazać należy na przepis art. 144 kc, który ogranicza uprawnienia właściciela nieruchomości poprzez zakazanie mu podejmowania działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich w sposób przekraczający przeciętną miarę, którą ustala się z uwzględnieniem społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Nie są natomiast objęte zakazem ustanowionym w komentowanym przepisie zakłócenia, z którymi każdy właściciel nieruchomości sąsiedniej (lub inna osoba z niej korzystająca) powinna liczyć się w danych warunkach. Nie jest bowiem możliwe wyeliminowanie wszelkich uciążliwości, jakie wiążą się z życiem w określonym środowisku.
Celem art. 144 kc jest wyeliminowanie jedynie tych niedogodności, które wykraczają ponad przeciętną miarę. Przepis ten jest pierwszym spośród przepisów dotyczących tzw. prawa sąsiedzkiego, które regulują sposób korzystania z nieruchomości sąsiadujących ze sobą. Funkcją wspomnianych przepisów jest zapobieganie konfliktom wynikającym z zazębiania się uprawnień właścicielskich.
Wyrok SR w Biskupcu z dnia 24 marca 2017 r., I C 21/17
Standard: 10025 (pełna treść orzeczenia)
Określone w art. 222 § 2 in fine k.c. roszczenie negatoryjne przysługuje właścicielowi przeciwko każdej osobie, która narusza jej własność w inny sposób, aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa na rzeczą. Takim innym sposobem naruszenia własności są m.in. działania zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich w sposób określony w art. 144 in fine k.c.
Postanowienie SN z dnia 23 października 2015 r., V CZ 62/15
Standard: 22610 (pełna treść orzeczenia)