Wpis do księgi wieczystej prawa odkupu
Skuteczność praw i roszczeń obligacyjnych ujawnionych w księdze wieczystej (art. 17 u.k.w.h.) Prawo odkupu (art. 593 -595 k.c.)
Prawo odkupu jest skuteczne między stronami. Jednakże w odniesieniu do nieruchomości prawo odkupu może zostać wpisane do księgi wieczystej (zob. art. 17 u.k.w.h.), co wywołuje ten skutek prawny, że nabywca nieruchomości nabywa ją wraz z tym obciążeniem. W takiej sytuacji uprawniony z tytułu prawa odkupu ujawnionego w księdze wieczystej będzie mógł wykonać to prawo w stosunku do osoby, która nabyła nieruchomość obciążoną tym prawem (art. 16 ust. 2 i art. 17 u.k.w.h.), co prowadzi do powstania po stronie aktualnego właściciela obowiązku zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia własności na rzecz uprawnionego z tytułu prawa odkupu.
Ujawnienie prawa osobistego lub roszczenia w księdze wieczystej nie prowadzi jednak do zmiany treści stosunku względnego między uprawnionym a zobowiązanym. Jeżeli dochodzi do zbycia nieruchomości, nabywca nie przejmuje – ze skutkiem zwalniającym – długu stanowiącego korelat prawa osobistego lub roszczenia ujawnionego w księdze wieczystej. Nabywca staje się jedynie współodpowiedzialny za wykonanie uprawnienia. Dłużnik osobisty nie zostaje zwolniony z odpowiedzialności wobec uprawnionego za wykonanie zobowiązania i skutki jego naruszenia.
Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2023 r., II CSKP 518/22
Standard: 71540 (pełna treść orzeczenia)