Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Opłata od wniosku i apelacji w sprawie wniosku o ustanowienie służebności przesyłu

Postępowanie w sprawach o ustanowienie służebności przesyłu

Od apelacji w sprawie wniosku o ustanowienie służebności przesyłu pobiera się opłatę określoną w art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, a nie w art. 39 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 23 pkt 1 u.k.s.c. od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego pobiera się opłatę stałą, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przepisem szczególnym w rozumieniu art. 23 pkt 1 u.k.s.c. jest tylko inny przepis tej ustawy. Jeżeli zatem nie ma w u.k.s.c. innego przepisu określającego wysokość opłat należnych od wniosku o wszczęcie danego rodzaju sprawy w postępowaniu nieprocesowym, zastosowanie ma art. 23 pkt 1 tej ustawy, a nie inny przepis, regulujący wysokość opłat w podobnych sprawach.

Rozpoznawana sprawa dotyczy wniosku o ustanowienie służebności urządzenia przesyłowego, a więc ustanowienia tzw. służebności przesyłu uregulowanej w art. 305[1] – 305[4] k.c. Przepisy u.k.s.c. nie zawierają regulacji określającej wprost wysokość opłat w tego rodzaju sprawach.

Art.305[4] k.c. stanowi podstawę stosowania do służebności przesyłu odpowiednio tylko przepisów kodeksu cywilnego o służebnościach gruntowych i nie odnosi się do przepisów u.k.s.c. określających wysokość opłat w sprawach o ustanowienie służebności gruntowej.

Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2010 r., V CZ 38/10

Standard: 71463 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.