Umowa o doradztwo jako umowa o dzieło

Umowa konsultingu Umowa o dzieło (art. 627 k.c.) Działalność gospodarcza i umowy stanowiące tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym

Umowa o doradztwo, w której wykonawca zobowiązał się do opracowania prognozy co do kształtowania się popytu towaru na danym rynku, strategicznych wniosków dla zamawiającego i poniesienia odpowiedzialności za ewentualną szkodę wynikłą z braku profesjonalizmu ekspertyzy, może zostać zakwalifikowana jako umowa o dzieło.

Termin „rezultat” jest bliskoznaczny do wyrażenia „efekt”. Dla rozróżnienia wykonania „dzieła” od czynności „starannego działania” ważne jest kryterium pewnej pewności rezultatu, która stanowi filar umowy określonej w art. 627 k.c., natomiast brak tej cechy świadczenia to charakterystyczny element umowy starannego działania (art. 750 k.c.). Dlatego też w modelowym ujęciu przy usługach występuje w zasadzie świadczenie facere.

Analizując z tego punktu widzenia zawartą przez strony umowę bliższej uwagi wymagała odpowiedź na pytanie, czy określone świadczenie pozwanej polegało na „facere”, czy też stanowiło „dare” i odpowiadało pojęciu dzieła. 

Analizując z tego punktu widzenia zawartą przez strony umowę bliższej uwagi wymagała odpowiedź na pytanie, czy określone świadczenie pozwanej polegało na „facere”, czy też stanowiło „dare” i odpowiadało pojęciu dzieła. Jeśli zauważyć, że w umowie pozwana zobowiązała się do wykonania nie tylko badania ale i prognozy kształtowania się rynków określonego rodzaju tkanin, jak również opracowania strategicznych wniosków dla zamawiającego i do poniesienia odpowiedzialności za szkody wynikłe dla zamawiającej spółki z tytułu niefachowości tej ekspertyzy to uzasadniony był wniosek, że przedmiotem tej umowy był rezultat czyli dzieło. Fakt bowiem wykonania czynności obciążających pozwaną został uzależniony od osiągnięcia ich wyniku. Trzeba też zgodzić się z Sądem Apelacyjnym, że w sytuacjach wątpliwych wyrażonej w umowie woli stron, co do kwalifikacji zawartej umowy, nie można pozbawić jurydycznego znaczenia.

Wyrok SN z dnia 9 maja 2007 r., II CSK 77/07

Standard: 71021 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.