Skutki działania wspólnika spółki cywilnej bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu (art. 103 k.c.)
Reprezentowanie spółki cywilnej (art. 866 k.c.) Rzekomy pełnomocnik; fałszywy pełnomocnik; falsus procurator (art. 103 k.c.)
Ponieważ umocowanie do reprezentowania spółki wynika z przepisu ustawy, wspólnik reprezentuje spółkę jako przedstawiciel ustawowy wszystkich wspólników. Działanie podjęte w imieniu spółki przez wspólnika, który nie jest umocowany do jej reprezentowania lub przekracza zakres umocowania do reprezentowania spółki, powoduje, że działa on jako falsus procurator. Oznacza to, że ważność umowy zależy od jej potwierdzenia – w zależności od rodzaju sprawy – przez wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki w danej sprawie albo przez wszystkich wspólników, zgodnie z art. 103 k.c.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 20 marca 2017 r., VI ACa 1227/15
Standard: 70764 (pełna treść orzeczenia)
Z przepisu art. 866 k.c. wynika, iż czynność jednego wspólnika może wystarczyć do związania jej skutkami pozostałych wspólników. Skutki działania wspólnika bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu podlegają ocenie według zasad dotyczących rzekomego pełnomocnika. Ważność umowy zależy od potwierdzenia w wyznaczonym terminie (art. 103 k.c.). Jest to zatem czynność prawna kulejąca i w wypadku braku potwierdzenia staje się bezwzględnie nieważna.
Wyrok SN z dnia 28 listopada 2007 r., V CSK 288/07
Standard: 70773 (pełna treść orzeczenia)