Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Objęcie zadatkiem z umowy rezerwacyjnej obowiązku zawarcia umowy przedwstępnej

Zadatek (art. 394 k.c.)

Zadatkiem w rozumieniu art. 394 k.c. może być objęty obowiązek zawarcia umowy przedwstępnej obciążający obie strony i wynikający z tzw. umowy rezerwacyjnej.

De lege lata nie ma przeszkód prawnych ku temu, aby zadatkiem nie mógł być objęty także obowiązek zawarcia określonej umowy przedwstępnej z konsekwencjami prawnymi wskazanymi w art. 394 k.c. 

Zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie aktu notarialnego i zastrzeżenie w niej zadatku w odniesieniu do obowiązku kontraktowego w postaci zawarcia umowy przedwstępnej nie wyklucza możliwości dokonania zmian w umowie rezerwacyjnej (umowie podstawowej) także w innej formie, akceptowanej przez obie strony (np. w toku negocjacji).

Jeżeli umowa rezerwacyjna przewidywała obowiązek zawarcia umowy przedwstępnej, to strony mogły nadać temu obowiązkowi określoną postać jurydyczną i odpowiednio doprecyzować go w sposób przyjęty w tej umowie. Kwestia ta jest istotna z punktu widzenia właściwego określenia treści powinności kontraktowej obarczającej obie strony i oceny jej wykonania. 

Wyrok SN z dnia 1 kwietnia 2011 r., III CSK 229/10

Standard: 70637 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.