Sprzeczność interesów uczestników postępowania nieprocesowego w sprawach z zakresu prawa rodzinnego

Koszty postępowania nieprocesowego, sprzeczność interesów (art. 520 k.p.c.)

Sprzeczność interesów uczestników postępowania nieprocesowego w sprawie z zakresu prawa rodzinnego polegająca na dążeniu wnioskodawcy do uwzględnienia wniosku przy opozycji sprzeciwiającego się temu uczestnika postępowania może uzasadniać – w razie oddalenia wniosku – nałożenie całości kosztów postępowania na wnioskodawcę.

Postanowieniem z dnia 25 stycznia 2011 r. Sąd Okręgowy w jego punkcie 1 określił wysokość należności biegłej psycholog za wydanie opinii pisemnej oraz za stawiennictwo na rozprawie i wydanie opinii ustnej na kwotę 786,52 zł, a w punkcie 2 wezwał wnioskodawcę do uiszczenia tej kwoty w terminie 7 dni tytułem kosztów opinii biegłego.

Postanowienie SN z dnia 25 sierpnia 2011 r., II CZ 55/11

Standard: 70509 (pełna treść orzeczenia)

W postępowaniu nieprocesowym są również rozpoznawane sprawy, w których interesy uczestników są sprzeczne. Jest tak zazwyczaj np. w sprawach o stwierdzenie nabycia własności rzeczy przez zasiedzenie, o ustanowienie służebności albo w niektórych sprawach o ubezwłasnowolnienie lub z zakresu prawa rodzinnego; w sprawach tych powstaje wyraźna kontradykcja co do oczekiwanego wyniku sprawy, gdyż wnioskodawca oczekuje uwzględnienia wniosku, a będący w opozycji uczestnik jego oddalenia (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 1959 r., 2 CR 859/58,

Postanowienie SN z dnia 19 listopada 2010 r., III CZ 47/10

Standard: 70508 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.