Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pracownik zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p.

Praca w godzinach nadliczbowych pracowników zarządzających zakładem i kierowników komórek organizacyjnych (art 151[4] k.p) Czas pracy; pozostawanie do dyspozycji pracodawcy (art. 128 k.p.)

Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 k.p. w rozumieniu przepisów działu szóstego Kodeksu pracy o czasie pracy, pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy są nie tylko pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy, lecz także pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi. Z punktu widzenia tego przepisu nie ma znaczenia, że w przypadku wieloosobowego zarządu spółki z o.o. „faktycznie kieruje nią tylko jedna osoba”. Każdy pracownik wchodzący w skład zarządu spółki z o.o. jest objęty zakresem art. 128 § 2 pkt 2 k.p., a więc jest pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Oznacza to, że ma do niego zastosowanie art. 151[4] § 1 k.p., a więc wykonuje on w razie konieczności pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Wyrok SN z dnia 2 października 2008 r., I PK 64/08

Standard: 70328 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego czasownik zarządzać (zarządzić) to tyle co wydać (wydawać) polecenie, kazać coś wykonać, jak również sprawować nad czymś zarząd, kierować czymś. Pracownik zarządzający to zatem taki pracownik, który posiada kompetencje do wydawania innym pracownikom poleceń, kierujący zakładem pracy zarówno w znaczeniu ekonomicznym, jak i organizacyjnym. Takie rozumienie tego pojęcia funkcjonuje także w doktrynie: K. Jaśkowski i E. Maniewska, [w:] Kodeks pracy. Komentarz, Zakamycze 2002, stwierdzają, że przez "osoby zarządzające, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy" należy rozumieć krąg osób wymienionych w art. 3[1] k.p., jako osoby lub członkowie organów mający prawo do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Nie obejmuje on innych osób wyznaczonych do dokonywania tych czynności, gdyż uzyskują one swoje uprawnienie z oświadczeń osób lub organów zarządzających. Z tego względu za osoby zarządzające w rozumieniu § 2 należy uznać członków zarządu spółki prawa handlowego lub spółdzielni oraz dyrektora przedsiębiorstwa państwowego. Mają oni prawo do zarządzania na podstawie przepisów regulujących ustrój tych osób prawnych. Natomiast inne osoby (np. zastępcy dyrektora) mają kompetencje do zarządzania o charakterze pochodnym, wynikającym z upoważnienia do działania udzielonego przez organ pracodawcy". Oznacza to, że podstawą do określenia czy dana osoba jest pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy konieczne jest stwierdzenie występowania dwóch elementów: uprawnienia do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i pierwotny (wynikający z przepisów prawa, a nie czynności prawnych uprawnionych podmiotów) charakter tego uprawnienia.

W przypadku powoda żadna z tych przesłanek nie wchodzi w grę - nie był on członkiem organu zarządzającego pozwaną spółką, a czynności inspektora nadzoru inwestorskiego nie obejmowały dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Jego zadania obejmowały czynności nadzorcze: reprezentowanie inwestora na budowie poprzez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej; sprawdzanie jakości wykonywanych robót oraz sprawdzanie i odbiór poszczególnych odcinków prac (gazociągu).

Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2008 r., II PK 288/07

Standard: 24485 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.