Korzyść majątkowa w rozumieniu art. 405 k.c.
Korzyść majątkowa uzyskana bez podstawy prawnej kosztem innej osoby (art. 405 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Szkoda (uszczerbek majątkowy) może obejmować zarówno faktyczną stratę, jak i utracony zysk, natomiast zasadniczą przesłanką powstania roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (nienależnego świadczenia) jest uzyskanie przez bezpodstawnie wzbogaconego „korzyści majątkowej” (art. 405 k.c.). Przy określaniu elementów takiej korzyści nie można odwoływać się do dogmatyczno-prawnej konstrukcji szkody. Jeżeli bowiem zakres ustalonego uszczerbku majątkowego (szkody, art. 361 § 2 k.c.) determinuje zakres obowiązku kompensacyjnego odpowiedzialnego za szkodę, to u podstaw odpowiedzialności na podstawie art. 405 k.c. (art. 410 § 1 k.c.) leżą już względy natury restytucyjnej, tj. konieczność zwrotu bezpodstawnie zubożonemu elementu majątkowego, transferowanego do majątku innej osoby bez podstawy prawnej (in natura lub in valuta).
Wyrok SN z dnia 2 marca 2017 r., V CSK 351/16
Standard: 12507 (pełna treść orzeczenia)
Przez korzyść majątkową należy rozumieć przede wszystkim: zwiększenie się aktywów, umocnienie prawa podmiotowego (np. uzyskanie wyższego pierwszeństwa prawa rzeczowego), zmniejszenie się pasywów oraz zaoszczędzenie wydatków (zwłaszcza przez posiadanie cudzej rzeczy lub przez korzystanie z usług innej osoby).
Korzyść musi być majątkowa, a więc zdatna do przeliczenia na pieniądze.
Bezpodstawne wzbogacenie nastąpi także wtedy, gdy obok korzyści majątkowej osiągana jest korzyść czysto osobista, ale przedmiotem roszczenia o zwrot może być tylko ta pierwsza.
Wyrok SO Warszawa - Praga z dnia 18 lutego 2016 r., III C 1612/14
Standard: 70078 (pełna treść orzeczenia)
Zwolnienie z długu w drodze zaspokojenia wierzyciela jest niewątpliwie uzyskaniem korzyści, w rozumieniu art. 405 k.c., przez dłużnika. Korzyścią majątkową w rozumieniu tego przepisu jest nie tylko bezpośrednie przesunięcie wartości majątkowych z majątku zubożonego do majątku wzbogaconego, ale również zapłacenie przez zubożonego długu, do którego zapłaty był zobowiązany wzbogacony.
Wyrok SN z dnia 17 marca 2011 r., IV CSK 344/10
Standard: 66645 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 30565 (pełna treść orzeczenia)