Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Reprezentowanie okręgowej izby radców prawnych

Sposób działania osoby prawnej; reprezentacja osoby prawnej (art. 38 k.c.)

Kierowanie przez radę okręgowej izby radców prawnych działalnością okręgowej izby radców prawnych, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.), obejmuje umocowanie do prowadzenia spraw okręgowej izby radców prawnych oraz do jej reprezentowania. Oświadczenia dotyczące reprezentacji składa, zgodnie z właściwym postanowieniem regulaminu, o którym mowa w art. 60 pkt 8 lit. a wymienionej ustawy, dziekan rady okręgowej izby radców prawnych.

Okręgowe izby radców prawnych są jednostkami organizacyjnymi samorządu zawodowego radców prawnych wyposażonymi w osobowość prawną (art. 5 u.r.p.), działającymi zatem przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie (art. 38 k.c.).

Zgodnie z art. 52 u.r.p., rada okręgowej izby radców prawnych kieruje działalnością okręgowej izby radców prawnych (ust. 1), w szczególności do zakresu jej działania należy: reprezentowanie interesów zawodowych członków okręgowej izby radców prawnych.

W art. 60 pkt 8 u.r.p. Krajowa Rada Radców Prawnych została upoważniona do uchwalenia regulaminu działalności samorządu i jego organów, mającego status statutu, o którym mowa w art. 38 k.c.

Zawarte w art. 52 u.r.p. upoważnienie rady okręgowej izby radców prawnych do kierowania działalnością okręgowej izby radców prawnych obejmuje - podobne do kompetencji, którą art. 201 § 1 k.s.h. przyznaje zarządowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a art. 368 § 1 k.s.h. – zarządowi spółki akcyjnej - umocowanie do prowadzenia spraw okręgowej izby radców prawnych w zakresie stosunków wewnętrznych oraz do jej reprezentowania w stosunkach zewnętrznych. Bez organu o takiej kompetencji nie byłoby możliwe, łączące się z posiadaniem osobowości prawnej i tym samym zdolności prawnej oraz zdolności do czynności prawnych, uczestnictwo okręgowych izb radców prawnych w obrocie prawnym, a nie ma żadnych podstaw do przypisania wspomnianej kompetencji któremukolwiek z pozostałych organów okręgowych izb radców prawnych.

W sferze wewnętrznej, tj. w zakresie, w którym chodzi o prowadzenie spraw okręgowej izby radców prawnych, decyzja rady okręgowej izby radców prawnych co do udzielenia pełnomocnictwa procesowego powinna mieć postać uchwały, spełniającej wymagania dotyczące kworum (art. 45 u.r.p.) i większości potrzebnej do jej podjęcia (§ 3 pkt 1 regulaminu). Samo natomiast - mieszczące się w sferze zewnętrznej, czyli reprezentacji - udzielenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu okręgowej izby radców prawnych może być, zgodnie z § 21 regulaminu, udzielone już przez samego dziekana, a z jego upoważnienia – przez wicedziekana. To przyjęte w regulaminie rozwiązanie harmonizuje z art. 52 ust. 2 u.r.p., uznającym prezydium rady okręgowej izby radców prawnych, którego członkami są dziekan i wicedziekani, za organ wykonawczy rady okręgowej izby radców prawnych.

Postanowienie SN z dnia 22 września 2011 r., V CZ 65/11

Standard: 70065 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.