Czynność zachowawcza podejmowana wyłącznie ze skutkiem w stosunku do osób trzecich, a nie wobec współwłaściciela

Czynności zachowawcze (art. 209 k.c.)

Wyświetl tylko:

Spór pomiędzy współwłaścicielami w odniesieniu do przedmiotu współwłasności, wyklucza działanie jednego ze współwłaścicieli w ramach legitymacji z art. 209 k.c.

Poprzez powołanie się na legitymację z art. 209 k.c., współwłaściciel nie może realizować swoich roszczeń w celu obejścia art. 201 k.c., art. 202 k.c. i art. 206 k.c.

Wyjątkowy charakter legitymacji współwłaścicieli do dokonania czynności zachowawczej powoduje, że może być ona podjęta wyłącznie ze skutkiem w stosunku do osób trzecich, czyli ma zastosowanie w tzw. stosunkach zewnętrznych wynikających ze stosunku współwłasności. Współwłaściciel nie może więc skutecznie wystąpić przeciwko innemu współwłaścicielowi z powołaniem się na uprawnienie z art. 209 k.c. (odmienny pogląd został zaprezentowany w wyroku SN z dnia z 25 czerwca 1971 r., III CRN 137/71). 

Współwłaściciel powinien poszukiwać ochrony na gruncie przepisów normujących stosunki pomiędzy współwłaścicielami (np. art. 202 k.c. - jeśli pozostali współwłaściciele podejmują czynności zmierzające do zniszczenia lub pogorszenia rzeczy, czy art. 206 k.c. - gdy współwłaściciele nie dopuszczają pozostałych do współposiadania wspólnej rzeczy). Natomiast w sytuacji, gdy działania zmierzające do zniszczenia rzeczy, czy jej uszkodzenia podejmuje mniejszościowy współwłaściciel, wówczas każdy z pozostałych współwłaścicieli realizując uprawnienia wynikające z własnego prawa współwłasności może domagać się ochrony na zasadach ogólnych (np. poprzez powództwo negatoryjne). 

Uchwała SN z dnia 15 listopada 2018 r., III CZP 50/18

Standard: 70031 (pełna treść orzeczenia)

Czynności zachowawcze mogą być podejmowane wobec osób trzecich. Art. 209 k.c. nie powinien być wykorzystywany w stosunku wewnętrznym między współwłaścicielami, jeśli miałoby to prowadzić do odejścia od stosowania normy art. 206 k.c.

W niniejszej sprawie przedmiotowe gospodarstwo rolne stanowi majątek spadkowy przed dokonaniem działu spadku. Zarówno powódka jak i pozwany są współspadkobiercami tego gospodarstwa w różnych częściach. Spadkobierca nie może żądać wydania całości gospodarstwa dla siebie przed działem spadku, gdyż nie wiadomo jeszcze czy i w jakim zakresie otrzyma on to gospodarstwo.

Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 209 k.c. oddalił powództwo.

Wyrok SR w Brzezinach z dnia 14 marca 2017 r., I C 14/15

Standard: 70054 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.