Zwłoka w wydaniu decyzji administracyjnych jako podstawa odpowiedzialności deliktowej

Odszkodowanie za szkodę wywołaną niezgodną z prawem decyzją administracyjną

Zwłoka w wydaniu decyzji administracyjnych, od których uzależniona jest możliwość założonego sposobu korzystania z nieruchomości stanowi element ograniczenia prawa własności, który może być przyczyną powstania szkody. Nie jest to jednak jednoznaczne z wykazaniem przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej, obejmujących zaistnienie szkody, związku przyczynowego pomiędzy nią i zdarzeniem, które ją wywołało oraz jej wysokości.

Konsekwencją określenia przez powódkę szkody przewidzianej art. 361 § 2 k.c. jako korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby nie opóźnienie w wydaniu decyzji, jest przyjęcie, że korzyść to różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży lokali a wydatkami poniesionymi na przeprowadzenie inwestycji, w tym nabycie nieruchomości. Wobec tego wyodrębnienie jako samodzielnej szkody zysku, który mogłaby osiągnąć, korzystając z nieruchomości było bezzasadne, zwłaszcza w sytuacji, gdy korzystanie to obejmowało budowę osiedla mieszkaniowego. Nietrafnie zatem skarżąca konstruuje związek przyczynowy pomiędzy celowym zakupem nieruchomości a szkodą. Bezpodstawnie utrzymuje, że gdyby nie zwłoka, to mogłaby pieniądze wydane na zakup nieruchomości korzystnie ulokować, a brak dochodów z tego tytułu jest następstwem opóźnienia w wydaniu decyzji.

Powódka utrzymywała, że normalnym następstwem niewydania decyzji w przepisanym terminie było poniesienie szkody w postaci nieosiągnięcia dochodu ze sprzedaży lokali w budynkach, które zostałyby wzniesione po upływie około 18 miesięcy od uzyskania decyzji zezwalającej na budowę zespołów mieszkaniowych i garaży.

Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2011 r., I CSK 200/10

Standard: 69505 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.